Eksporter przed wysyłką towaru drogą morską przygotowuje szereg wymaganych dokumentów, które umożliwią sprawną aranżację transportu jak i bezproblemowe wprowadzenie towaru na rynek docelowy w kraju przeznaczenia. Każdy kraj ma swoje wytyczne co do dokumentów, które importer musi okazać po dotarciu towaru do portu wyładunku. W przypadku wysyłek do niektórych krajów afrykańskich wymogiem może być dokument CTN.
Czym jest Cargo Tracking Note (CTN)?
Cargo Tracking Note znany również jako Waiver Certificate to dokument zawierający najważniejsze informacje o załadowcy, odbiorcy oraz towarze, który jest przedmiotem danej wysyłki. Dokument ten ma ułatwić krajom afrykańskim nadzór i zarządzanie ruchem importowym i eksportowym w regionie. CTN zawiera dane eksportera i importera, wartość przesyłki, sposób i rodzaj przesyłki, koszt frachtu oraz nazwę statku. Często można się spotkać również z innymi nazwami tej dokumentacji tj. BESC, BIETC, BSC, CEE, CNCA, FERI oraz ECTN czyli Electronic Cargo Tracking Notes – to elektroniczne zgłoszenie wymagane głównie w krajach Afryki Zachodniej, a także w niektórych krajach Afryki Środkowej.
Do czego służy dokument CTN i jak wygląda proces rejestracji?
Przede wszystkim dokument Cargo Tracking Note ma na celu dostarczenie organom celnym wszystkich informacji dotyczących przewozu danego towaru. Na tej podstawie możliwa jest kontrola nad przesyłkami, które kierowane są do danego kraju oraz weryfikacja poprawności danych wysyłek importowych. CTN zapewnia również, że importowane towary nie są objęte restrykcjami niezgodnymi z wymogami danego kraju, a także gwarantuje, że na te towary zostały nałożone odpowiednie stawki cła i VAT’u. Informacje zebrane z danych CTN są wykorzystywane również do statystyk i analiz handlowych.
Aby zgłosić dokument Cargo Tracking Note należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, który zawiera pytania o istotne informacje na temat przesyłki. Ponadto do rozpatrzenia wniosku, wymagany jest list przewozowy oraz faktura handlowa. Należy też wziąć pod uwagę, że mogą być wymagane również inne dokumenty np. polisa ubezpieczeniowa, świadectwo pochodzenia, specyfikacja ładunku czy deklaracja eksportowa. Warto również mieć na uwadze, że niedokładnie lub też nieterminowe przesłanie dokumentu zwykle skutkuje opóźnieniami w dostawie i karami grzywny.
Które kraje wymagają dokumentu CTN?
Zgłoszenie dotyczy następujących krajów:
Angola, Benin, Burkina Faso, Burundi, Kamerun, Republika Środkowoafrykańska, Czad, Demokratyczna Republika Konga, Gwinea Równikowa, Ghana, Gabon, Gwinea, Gwinea-Bissau, Wybrzeże Kości Słoniowej, Liberia, Libia, Madagaskar, Mali, Niger, Demokratyczna Republika Konga, Senegal, Sierra Leone, Somalia, Sudan Południowy oraz Togo.
Dokument CTN dotyczy wszystkich przesyłek frachtu morskiego, jednak niektóre kraje takie jak Madagaskar wymagają noty śledzącej również dla przesyłek frachtów lotniczych. Natomiast demokratyczna Republika Konga przy imporcie drogą lądową wymaga zapewnienia FERI, który jest rodzajem CTN. Wszystko zależne jest od kraju do którego następuje wysyłka, dlatego najlepiej skontaktować się ze spedytorem, aby dowiedzieć się wszelkich niezbędnych informacji i mieć pewność, że wszystkie formalności zostały poprawnie przygotowane.