Eksport morski to najlepszy sposób przewożenia dużych ilości ładunku. Od lat 60. XX wieku w transporcie tym wykorzystywane są przede wszystkim kontenery. Transport drogą morską jest najtańszą i jednocześnie najbardziej przyjazną dla środowiska naturalnego metodą przewozu towarów, chociaż czas takiego transportu może być nieco dłuższy.

Potężny rynek morskiego eksportu towarowego

Eksport towarów drogą morską stanowi potężny rynek, który wciąż się rozwija. Wielkie kontynenty jak Azja, Europa, Ameryka Północna i Południowa są połączone przez sieć morskich tras handlowych, dzięki którym różnego rodzaju dobra przemieszczają się między portami na całym świecie. Statki kontenerowe, bulkery, tankowce i inne typy jednostek pływających są nieustannie wykorzystywane do przewozu towarów o różnym charakterze – od żywności i tekstyliów po paliwo, surowce czy maszyny przemysłowe.

Transport FCL a LCL

FCL (z ang. Full Container Load) to transport pełnokontenerowy. W tym przypadku cały kontener jest wykorzystywany przez jednego nadawcę czy odbiorcę. Jest to świetny sposób na przewożenie większej ilości ładunku. Nie ma jednak konieczności wykorzystywania całej jego powierzchni. LCL (z ang. Less than Container Load) to transport towarów w mniejszej ilości. W tym przypadku wykorzystuje się tylko pewną część kontenera. Miejsce w kontenerze jest dzielone z właścicielami innych ładunków. Transport drobnicowy często stosowany jest także w przypadku wysyłki partii testowej towaru. Ogólne koszty zależą wówczas m.in. od jego wagi i objętości. Ładunek transportowany jest pomiędzy magazynami konsolidacyjnymi. To tam ma miejsce formowanie kontenera z ładunków dla różnych odbiorców, a potem następuje dostawa kontenera do miejsca docelowego.

Warunki INCOTERMS

Warunki Incoterms (z ang. International Commercial Terms) opisują ryzyko, obowiązki oraz koszty między sprzedającym a kupującym. Są to Międzynarodowe Reguły Handlu, które co jakiś czas są aktualizowane. 1 stycznia 2020 w życie weszły nowe warunki Incoterms 2020. Składają się one z 11 reguł handlowych. Najpopularniejszą formą współpracy są warunki CFR (z ang. Cost andFreight). Zgodnie z tą formułą koszty są dzielone między załadowcą a odbiorcą. Załadowca pokrywa koszty dostawy kontenera do portu, odprawy celnej eksportowej, ważenia, kosztów portowych w porcie załadunku na statek, a także koszt frachtu morskiego do portu rozładunku. Na tym etapie odpowiedzialność za realizację dalszej trasy dostawy przechodzi na odbiorcę.

Zalety eksportu morskiego

Eksport morski oferuje szereg kluczowych zalet, które przyczyniają się do jego popularności. 1. Skala i pojemność – statki transportowe mogą przewozić duże ilości towarów w jednym rejsie. Jest to niezwykle efektywna metoda transportu w przypadku masowych ładunków lub wyjątkowo dużych konstrukcji. 2. Niskie koszty – w porównaniu do innych środków transportu eksport morski często oferuje niższe koszty, zwłaszcza w przypadku długodystansowych podróży. 3. Niski wpływ na środowisko – statki morskie stają się coraz bardziej przyjazne dla środowiska, a transport drogą morską ma zazwyczaj mniejszy wpływ na klimat niż transport lotniczy czy drogowy. 4. Globalne zasięgi – dzięki sieci tras morskich towar może dotrzeć do najdalszych zakątków świata, ułatwiając wymianę kultury, technologii i dóbr konsumpcyjnych. Eksport morski jest zdecydowanie najpopularniejszym sposobem przewozu towarów na znaczne odległości. Pod względem kosztów transport drogą powietrzną nie może się z nim równać. Wysyłka samolotem to optymalny wybór, gdy towar ma być dostarczony w krótkim czasie. Z kolei transport statkiem to dobre rozwiązanie w przypadku przewozu ładunków o większych gabarytach oraz wadze. Ładunki, które nie mieszczą się w kontenerach standardowych, mogą być przewożone w kontenerach specjalistycznych, takich jak open top lub flat rack.

Eksport do USA

NEW YORK, BALTIOMORE, BOSTON, JACKSONVILLE, LOS ANGELES, NEW ORLEANS, NORFOLK, OAKLAND, PHILADELPHIA, PORT EVERGLADES, SAVANNAH, SEATTLE

Eksport do Australii

BRISBANE, MELBOURNE, SYDNEY

Eksport do Zjednoczonych Emiratów Arabskich

JEBEL ALI, DUBAJ

Eksport do Arabii Saudyjskiej

JEDDAH

Eksport do Egiptu

ALEXANDRII, PORT SAID

Eksport do Indii

TUTICORIN, CHENNAI, NHAVA SHEVA, MUNDRA

Eksport do Algierii

ALGIERS, SKIKDA

Eksport do Jordanii

AQABA

Eksport do Tajlandii

BANGKOK, LAEM CHABANG

Eksport do RPA

CAPE TOWN, DURBAN, PORT ELIZABETH

Eksport do Senegalu

DAKAR

Eksport do Bangladesz

CHITTAGONG

Eksport do Maroko

CASABLANCA

Eksport do Ekwadoru

GUAYAQUIL

Eksport do Wietnamu

HAI PHONG, HANOI, HO CHI MINCH

Eksport do Indonezji

JAKARTA, SURABAYA, BELAWAN

Eksport do Pakistanu

MAPUTO

Eksport do Malezji

PORT KLANG, PENANG

Eksport do Turcji

MERSIN, IZMIR

Eksport na Kubę

RIO HAINA, MARIEL, CAUCEDO

Eksport do Hondurasu

PUERTO CORTEZ

Eksport do Mauretanii

NOUAKCHOTT

Eksport do Wenezueli

PUERTO CABELLO

Eksport do Argentyny

BUENOS AIRES

Eksport do Kanady

MONTREAL, QUEBEC, TORONTO, VANCOUVER

EKSPORT DO CHIN

HONG KONG, NINGBO, SHANGHAI, SHENZEN

Eksport do Nowej Zelandii

AUCKLAND, TAURANNGA

Eksport do Izraela

ASHDOD, HAJFA

Eksport do Brazylii

SANTOS, RIO GRANDE, RIO DE JANERIO, SALVADOR

Eksport do Chile

VALPARAISO, ARICA

Eksport do Meksyku

ALTAMIRA, MANZANILLO, VERACRUZ

Eksport do Portoryko

SAN JUAN

Eksport do Libanu

BEIRUT

Eksport do Iranu

BANDAR ABBAS

Eksport do Iraku

UMM QASR

Eksport na Maltę

MARSAXLOKK

Eksport do Nigerii

TIN CAN, APAPA LAGOS

Eksport do Syrii

LATTAKIA

Eksport do Djibouti

DJIBOUTI

Eksport do Islandii

REJKIAVIK

Eksport do Reunion

LE PORT

Eksport do Grand Cayman

GEORGETOWN

Eksport do Japonii

KOBE, YOKOHAMA

Eksport do Korei

BUSAN

Eksport do Taiwanu

KEELUNG, TAICHUNG, KAOHSIUNG

Eksport do Singapuru

SINGAPORE

Eksport do Sudanu

SUDAN

Eksport do Birmy

YANGON

Eksport do Brunei

MUARA

FUMIGACJA EKSPORTOWA