TRANSPORT MORSKI

OFERUJEMY POŁĄCZENIA ZE WSZYSTKICH DOSTĘPNYCH PORTÓW MORSKICH NA ŚWIECIE

Transport morski

NIEOGRANICZONE MOŻLIWOŚCI

Od wysyłki jednej palety do przewozu pełnych kontenerów – dostawy morskie nie mają przed nami tajemnic. Zarówno w eksporcie jak imporcie możemy zająć się każdym ładunkiem.

Transport lotniczy

SZEROKI ZAKRES OBSŁUGI

Nasz doświadczony zespół czuwa nad każdą przesyłką, a dzięki rozbudowanym kontaktom na całym świecie mamy możliwość zorganizować dostawę pod wskazany adres. W oparciu o zaufanych partnerów możemy kompleksowo zająć się transportem door-to-door.

Transport morski

PRZEJRZYSTE PROCEDURY

Dbamy o to, by formalności portowo-celne przebiegały sprawnie. Nasz zespół operacyjny wnikliwie weryfikuje dokumentację na każdym etapie przesyłki.

CZYM SIĘ ZAJMUJEMY?

Transport morski
Transport pełnokontenerowy FCL
Transport morski
Transport drobnicowy LCL
Transport morski
Transport ładunków niebezpiecznych
Transport morski
Transport ponadgabarytowy
(kontenery Open Top, Flat Rack)
Transport morski
Transport wymagający temperatury kontrolowanej
(kontenery Reefer)

Co nas wyróżnia?

tworzymy rozwiązania dopasowane zarówno do załadowcy jak i odbiorcy

do każdej wysyłki podchodzimy indywidualnie

szukamy nieszablonowych możliwości przewozu

dbamy, by formalności były zrozumiałe i przebiegały sprawnie

dedykowany opiekun handlowy i operacyjny wspólnie czuwają nad przebiegiem każdej przesyłki

regularnie aktualizujemy status dostawy

Kiedy warto skorzystać z transportu drogą morską?

Statki pozwalają na przewóz bardzo dużych tonaży zapewniając przy tym korzystną cenę. Jeżeli zatem czas dostawy nie jest aspektem priorytetowym to przewóz morski będzie zdecydowanie najbardziej atrakcyjną opcją wysyłki towaru. Transport morski kojarzy się przede wszystkim z przewozem towarów o dużych gabarytach. Warto jednak mieć na uwadze fakt, iż drogą morską możemy również przewozić stosunkowo niewielkie przesyłki zaczynając np. od palety – wówczas korzystamy z transportu drobnicowego, który pozwala na konsolidację ładunków od różnych załadowców do jednego kontenera (LCL).

Kiedy warto wybrać transport morski?

 1. Kiedy warto wybrać transport morski?
 2. Dlaczego warto wybrać transport morski?
 3. Co możemy przewozić w kontenerach? – sprzęt specjalistyczny
 4. Co przewozimy transportem morskim?
 5. Ile czasu  trwa transport morski?
 6. Transport FCL, a LCL
 7. Charakterystyka transportu morskiego kontenerowego
 8. Kluczowe pojęcia w transporcie morskim
 9. Zalety transportu morskiego
 10. Dokumentacja w transporcie morskim
 11. Co jest potrzebne do odprawy celnej eksportowej
 12. Warunki INCOTERMS
 13. Główne korzyści z korzystania z usług firm spedycyjnych
 14. Jakich informacji potrzebujesz, aby poznać wycenę transportu morskiego?

 

Transport morski to najlepszy sposób przewożenia dużych ilości towaru. Od lat 60. XX wieku w transporcie morskim wykorzystywane są przede wszystkim kontenery. Transport morski jest najtańszą i jednocześnie najbardziej przyjazną dla środowiska naturalnego metodą przewozu towarów, chociaż czas takiego transportu może być nieco dłuższy.

Kiedy warto wybrać transport morski?

Transport morski umożliwia efektywne przemieszczanie towarów, zarówno eksportowanych jak i importowanych, za pomocą statków towarowych z portów morskich na całym globie. Jest to preferowany środek przewozu dla różnorodnych ładunków, dostaw, produktów, maszyn i materiałów ze względu na konkurencyjne koszty oraz zdolność do przewozu przedmiotów o dużych rozmiarach.

Dlaczego warto wybrać transport morski?

Statki pozwalają na przewóz bardzo dużych tonaży, zapewniając przy tym korzystną cenę. Jeżeli zatem czas dostawy nie jest aspektem priorytetowym, to przewóz morski będzie zdecydowanie najatrakcyjniejszą opcją wysyłki towaru. Transport morski kojarzy się przede wszystkim z przewozem towarów o dużych gabarytach. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że drogą morską możemy również przewozić stosunkowo niewielkie przesyłki, zaczynając np. od palety – wówczas korzystamy z transportu drobnicowego, który pozwala na konsolidację ładunków od różnych załadowców do jednego kontenera (LCL).

Co możemy przewozić w kontenerach? – sprzęt specjalistyczny

W przypadku transportu morskiego ładunków o ponadnormatywnych wymiarach warto rozważyć wykorzystanie kontenera typu OPEN TOP lub FLAT RACK, charakteryzujących się otwartym dachem. Kontenery tego typu przeznaczone są dla:

– ładunków o ponadnormatywnych wymiarach ( ponadstandardowej wysokości ),

– ładunków o ciężkiej masie własnej,

– ładunków ładowanych od góry, np. za pomocą dźwigu,

– ładunków ładowanych od strony dźwigowej, np. wiszących na podwieszanym sprzęcie.

Kontenery te pozwalają na łatwe załadowanie ciężkich i dużych przedmiotów z góry, co ułatwia i przyspiesza proces załadunku i rozładunku.

 

Rodzaje kontenerów specjalistycznych:

 • kontenery open top – umożliwiają przewóz towaru, gdy potrzebny jest załadunek od góry,
 • Kontenery Flat Rack – dzięki konstrukcji pozbawionej dachu i ścian bocznych załadunek przebiega niezwykle sprawnie, a przede wszystkim bezpiecznie.

 

Co przewozimy transportem morskim?

Transport morski stanowi popularną formę przewozu różnorodnych towarów, obejmujących m.in.

 • maszyny
 • żywność
 • elektronika
 • samochody i części samochodowe
 • surowce i półprodukty o znacznej masie
 • odzież
 • ładunki płynne
 • ładunki sypkie

Ile czasu trwa transport morski?

Długość transportu morskiego jest uzależniona od kilku czynników, takich jak miejsce przeznaczenia, ilość i wymiary przewożonego towaru, a także ustalona data dostawy. Standardowy czas potrzebny na transport drogą morską między Polską a Stanami Zjednoczonymi wynosi około 4 tygodnie, a na trasie Polska-Australia około 40 dni. Czas transportu zależny jest również od armatora, na którego serwis się zdecydujemy.

Transport FCL, a LCL

FCL to transport pełnokontenerowy (z ang. Full Container Load). W tym przypadku cały kontener jest wykorzystywany przez jednego nadawcę czy odbiorcę. Jest to świetny sposób na transport większej ilości ładunku. Nie ma jednak konieczności wykorzystywania całej jego powierzchni.

 

 

kontenery

Oba typy kontenerów mają swoje unikalne zalety. Przede wszystkim zapewniają one skuteczne zabezpieczenie towarów podczas transportu. Kontenery są wykonane z trwałego materiału, który chroni towary przed uszkodzeniami mechanicznymi, wpływami atmosferycznymi i kradzieżą. Mają one również standaryzowane zamki, które zapewniają bezpieczeństwo i kontrolę nad ładunkiem.

LCL to transport towarów w mniejszej ilości, z języka ang. Less than Container Load. W tym przypadku wykorzystuje się tylko pewną część kontenera. Miejsce w kontenerze jest dzielone z właścicielami innych ładunków. Transport drobnicowy często stosowany jest także w przypadku wysyłki partii testowej towaru. Ogólne koszty zależą wówczas m.in. od jego wagi i objętości. Ładunek transportowany jest pomiędzy magazynami konsolidacyjnymi. To tam ma miejsce formowanie kontenera z ładunków dla różnych odbiorców, a potem następuje dostawa kontenera do miejsca docelowego.

 

Charakterystyka transportu morskiego kontenerowego

Kontenery stanowią obecnie znaczną część światowego transportu morskiego i są doskonałym środkiem na przewożenie różnego rodzaju ładunków.

Wyróżniamy kontenery:

 • kontenery standardowe DV (dry van) bądź HC (high cube)
 • kontenery Reefeer do przewożenia ładunków w temperaturze kontrolowanej
 • kontenery specjalistyczne Open Top z otwartym dachem
 • kontenery Flat Rack z otwartym dachem oraz bokami

 

Główną cechą każdego rodzaju kontenera jest wielkość określana w stopach. W transporcie morskim wykorzystuje się przeważnie kontenery 20 – oraz 40 – stopowe.

Kluczowe pojęcia w transporcie morskim:

 • ETD (Estimated Time of Departure) – szacowany czas wypłynięcia statku z portu
 • ETA (Estimated Time of Arrival) – szacowany czas wpłynięcia statku do portu
 • CUT OFF – termin dostarczenia dokumentacji oraz kontenera do portu
 • TEU (Twenty-foot Equivalent Unit) – jednostka pojemności równoznaczna objętości kontenera 20-stopowego
 • Kongestia – zator opóźniający wypłynięcia lub wpłynięcia statków

Zalety transportu morskiego

Transport morski oferuje szereg kluczowych zalet, które przyczyniają się do jego popularności. Oto najważniejsze z nich.

 1. Skala i pojemność – statki transportowe mogą przewozić duże ilości towarów w jednym rejsie. Jest to niezwykle efektywna metoda transportu w przypadku masowych ładunków lub wyjątkowo dużych konstrukcji.
 2. Niskie koszty – w porównaniu do innych środków transportu transport morski często oferuje niższe koszty, zwłaszcza w przypadku długodystansowych podróży.
 3. Niski wpływ na środowisko – statki morskie stają się coraz bardziej przyjazne dla środowiska, a transport drogą morską ma zazwyczaj mniejszy wpływ na klimat niż lotniczy czy drogowy.
 4. Globalne zasięgi – dzięki sieci tras morskich towar może dotrzeć do najdalszych zakątków świata, ułatwiając wymianę kultury, technologii i dóbr konsumpcyjnych.

Transport morski jest zdecydowanie najpopularniejszym sposobem przewozu towarów na znaczne odległości. Pod względem kosztów transport lotniczy nie może się z nim równać. Wysyłka drogą lotniczą to dobry wybór, gdy towar ma być dostarczony w krótkim czasie. Z kolei transport morski to dobre rozwiązanie w przypadku przewozu ładunków o większych gabarytach oraz wadze. Ładunki, które nie mieszczą się w kontenerach standardowych, mogą być przewożone w kontenerach specjalistycznych, takich jak Open Top lub Flat Rack.

Dokumentacja w transporcie morskim

 

Ważnym aspektem w transporcie morskim jest konieczność posiadania odpowiedniej dokumentacji. Przed rozpoczęciem przesyłki towarowej należy zorganizować i uzyskać wymagane dokumenty, takie jak faktury handlowe, listy przewozowe, certyfikaty jakości czy ubezpieczenia.

 

Co jest potrzebne do odprawy celnej eksportowej?

 1. NR EORI
  każdy kontrahent musi mieć nadany numer EORI, niezależnie od tego, czy jest to relacja eksportowa, czy importowa.

 1. FAKTURA HANDLOWA
  w przypadku wysyłek eksportowych do odprawy niezbędna jest faktura handlowa. Dokument ten musi zawierać warunki Incoterms 2020 wraz z miejscem ich obowiązywania, np. CFR Montreal. Dodatkowo konieczne jest też dodanie informacji o miejscu pochodzenia towaru (COUNTRY OF ORIGIN…).
 2. TŁUMACZENIE FAKTURY HANDLOWEJ.
 3. PACKING LIST
  kolejny istotny dokument to specyfikacja ładunkowa, tzw. Packing List, na której musi znaleźć się informacja o ilości i rodzaju opakowań oraz ich wadze netto i brutto.
 4. OŚWIADCZENIE O KOSZTACH TRANSPORTU
  na koniec pozostaje przygotowanie oświadczenia o kosztach transportu na odcinku zagranicznym oraz krajowym. Oczywiście wszelkie dane wskazuje się zgodnie z przyjętymi warunkami handlowymi.

Urząd Celno-Skarbowy będzie wymagał przedstawienia tłumaczenia nazwy towaru oraz odpowiedzi na to, co dokładnie jest ładunkiem, z czego został wykonany oraz jakie ma zastosowanie. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości urzędników, niektóre pozycje ładunkowe wymagają przedstawienia dodatkowych dokumentów potwierdzających ich charakterystykę.

Warunki INCOTERMS

Warunki Incoterms (z języka ang. International Commercial Terms) opisują ryzyko, obowiązki oraz koszty między sprzedającym a kupującym. Są to Międzynarodowe Reguły Handlu, które co jakiś czas są aktualizowane. 1 stycznia 2020 w życie weszły nowe warunki Incoterms 2020. Składają się one z 11 reguł handlowych.

Najpopularniejszą formą współpracy są warunki CFR (z ang. Cost and Freight). Zgodnie z tą formułą koszty są dzielone między załadowcą a odbiorcą. Załadowca pokrywa koszty dostawy kontenera do portu, odprawy celnej eksportowej, ważenia, kosztów portowych w porcie załadunku na statek oraz koszt frachtu morskiego do portu rozładunku. Na tym etapie odpowiedzialność za realizację dalszej trasy dostawy przechodzi na odbiorcę.

Główne korzyści z korzystania z usług firm spedycyjnych

Decydując się na skorzystanie z usług firmy spedycyjnej, zyskujesz wiele korzyści. Przede wszystkim masz pewność, że powierzasz ten proces firmie, która zajmuje się tym na co co dzień i ma spory bagaż doświadczeń, począwszy od podjęcia towaru, aż po dostawę do miejsca docelowego. Co najważniejsze, delegując aranżację transportu firmie spedycyjnej, możesz zająć się rozwojem swojego biznesu. Nie musisz znać wszystkich detali związanych z aranżacją oraz dostawą towaru do klienta.

Powierzając organizację transportu firmie spedycyjnej, oszczędzasz czas i pieniądze.

Firma spedycyjna dostarcza profesjonalne i wszechstronne usługi w zakresie transportu różnego rodzaju ładunków. Teraz, kiedy wiesz, jakie korzyści przyniesie Ci współpraca z taką firmą, nie czekaj. Skontaktuj się z nami, by dowiedzieć się więcej i skorzystać z naszej oferty.

W celu zorganizowania transportu morskiego i zbierania niezbędnej dokumentacji warto skorzystać z usług firmy spedycyjnej. Firma spedycyjna zajmuje się całościowym zarządzaniem łańcuchem dostaw, w tym organizacją transportu morskiego. Spedycyjna firma dostarcza kompleksową usługę, od zbierania dokumentów do kontroli logistycznej tras i śledzenia przesyłek. Spedycyjne firmy mają również umiejętność negocjowania kontraktów frachtowych, co pozwala na uzyskanie atrakcyjnych cen.

 

Należy jednak pamiętać, że transport morski ma również pewne wady. Jedną z nich jest długi czas przewozu, szczególnie w przypadku długich tras międzykontynentalnych. Wiele czynników, takich jak pogoda, portowe procedury, czy konserwacja statków, może wpływać na opóźnienia dostaw. Ponadto, przewozy morskie mogą być narażone na szkody i utratę towarów w wyniku złej pogody, kolizji lub piractwa.

 

Jakich informacji potrzebujesz, aby poznać wycenę transportu morskiego?

 

Staramy się jak najbardziej ułatwić eksporterowi ten proces, dlatego prezentujemy jakie informacje są potrzebne do szybkiego przygotowania oferty.

 • Pełne detale towaru: wymiary i waga każdej palety (długość x szerokość x wysokość) lub skrzyń oraz całkowita liczba elementów do wysłania. W przypadku przesyłek kontenerowych wymagane jest wskazanie ilości i rodzaju kontenera.
 • Nazwa towaru: rodzaj produktu ze wskazaniem kodu taryfy celnej
 • Warunki dostawy wg Incoterms: wspólnie z odbiorcą ustala się podział kosztów i ryzyka przewozu. Każda z reguł Incoterms zakłada inny zakres odpowiedzialności.
 • Port przeznaczenia / Miejsce przeznaczenia
 • Miejsce załadunku

Powyższe informacje są dla nas podstawą, aby zobrazować i tym samym ustalić najefektywniejszą drogę do organizacji wysyłki.

Wyślij zapytanie ofertowe