Artykuły eksperckie

W ostatnim czasie zrobiło się głośno o nowej regulacji IMO 2020, która dotknie stałych kontrahentów korzystających z usług transportu morskiego. Międzynarodowa organizacja morska postanowiła wyjść naprzeciw problemom ekologicznym, do których znacząco przyczynia transport morski.

Czego dotyczy ta regulacja?

Głównym celem jest zmniejszenie emisji siarki produkowanej przez jednostki morskie. Szacuje się, że dziennie zużycie paliwa wykorzystywanego do napędzania statków to 3,8 miliona baryłek (1 baryłka=159 litrów). Po wdrożeniu regulacji statki będą napędzane paliwem ze zmniejszoną ilością siarki z 3,5% do 0,5% [mm] (mass by mass).

Co ona spowoduje?

Statki będą musiały zostać przystosowane do nowego rodzaju paliwa, jednostki, które nie będą miały możliwości na zmianę ze względu na swoją specyfikę mechaniczną, będą zmuszone na stosowanie płuczek czyli systemu oczyszczania spalin wydalanych przez statki. Aspekt ekonomiczny? Wiadomo, że jak drożeje transport, to także wszystkie produkty i usługi, bo przecież dodatkowy koszt trzeba będzie uwzględnić.

Jak to wpłynie na transport?

Głównie wzrost cen frachtu morskiego, którego jednym ze składników jest BAF (Bunker Adjustment Factor) czyli dodatek paliwowy. Na chwilę obecną armatorzy nie informują kontrahentów o wielkości podwyżek. Nowa regulacja ma wejść w życie już od 1 stycznia 2020 roku, co powoduje, że w najbliższych tygodniach linie morskie będą podgrzewać temat i zaczną powoli serwować nam koszt nowego dodatku paliwowego. Nie powinno być to zaskoczeniem, ponieważ obecnie taki dodatek występuje na wielu kierunkach morskich. Nowe zasady są w dalszym opracowywaniu i więcej informacji pojawi się pod koniec października po przeprowadzonej komisji IMO.

Czy takie zmiany powinny mieć miejsce?

Moim zdaniem tak. W obecnym czasie głośno mówi się o zanieczyszczaniu środowiska. Myślę, że zmiany dotyczące zmniejszenia emisji siarki w powietrzu to krok w dobrą stronę ku zmianom na korzyść naszej planety, w końcu mamy tylko jedną 🙂

Chcesz się dowiedzieć czy nowa regulacja wpłynie na koszt Twojego transportu i nie tylko? Napisz do nas!

 

Operations Specialist
Agnieszka Dubicka

Wycena eksportu

Skup się na swoim biznesie, my zajmiemy się eksportem.

Zostaw adres e-mail, a otrzymasz naszą ofertę!

Dziękujemy! Niedługo skontaktujemy się z Tobą

Export pricing

Focus on your buisness, we will deal with your export.

Take advantage of a free consultation!

 

Dziękujemy! Niedługo skontaktujemy się z Tobą

Dodaj komentarz