Wysyłka towaru klasyfikowanego jako niebezpieczny w przewozie morskim podlega ścisłym regułom. To szczególny rodzaj ładunku, który wymaga specjalistycznej wiedzy zarówno w zakresie wymaganej dokumentacji, jak i sposobu przewozu. Niezwykle istotne jest tu bezpieczeństwo ładunku. W przewozie drogą morską mamy do czynienia ze środkiem transportu, który charakteryzuje się możliwością przemieszczania towarów o dużej masie na znaczne odległości. Konsekwencje z ewentualnych szkód mogą być tu znacznie większe niż w przypadku innych rodzajów transportu.
IMDG – co to za kodeks morski?
IMDG (z ang. International Maritime Dangerous Good Code) to kodeks wydawany przez Międzynarodową Organizację Morską. Reguluje on przepisy w zakresie bezpiecznego transportu towarów niebezpiecznych drogą morską. Celem tych przepisów jest zachowanie ochrony i życia członków załogi oraz operatorów portowych, a także zapobieganie zanieczyszczeniu wód. Kodeks zawiera wszystkie niezbędne informacje do odpowiedniego wypełnienia DGD. Organizacja IMO dokonuje poprawek oraz aktualizuje zapisy co 2 lata.
O czym mowa w IMDG?
Kodeks morski IMDG sporządzony został w dwóch tomach wraz z dodatkowym suplementem. Każdy z nich opisuje inną część związaną z transportem ładunków klasyfikowanych jako niebezpieczne. Pierwszy tom zawiera informacje dotyczące klasyfikacji ładunku, procedur transportowych, norm dotyczących opakowań oraz tego, w jaki sposób powinny być oznaczone. Drugi tom zawiera listę towarów dopuszczonych do wysyłki drogą morską wraz z ich granicznymi limitami oraz ilościami. W suplemencie do obu tomów znajdują się dodatkowe postanowienia dotyczące procedur bezpieczeństwa oraz procedur reagowania w sytuacjach awaryjnych. Jest tam również poradnik pierwszej pomocy medycznej oraz procedury raportowania.
Klasyfikacja ładunków niebezpiecznych
Ładunki niebezpieczne mają określoną klasę. Umożliwia to weryfikację charakterystyki towaru oraz przygotowanie się do procedur bezpieczeństwa.
Klasa 1 – materiały i przedmioty wybuchowe
Klasa 2 – gazy
Klasa 3 – materiały ciekłe: ciecze łatwopalne
Klasa 4 – substancje stałe łatwopalne, substancje tworzące z wodą gazy palne, substancje podatne na samozapalenie
Klasa 5 – substancje utleniające i nadtlenki organiczne
Klasa 6 – substancje toksyczne i zakaźne
Klasa 7 – materiały radioaktywne i promieniotwórcze
Klasa 8 – materiały żrące
Klasa 9 – inne materiały oraz przedmioty niebezpieczne
Przystępując do realizacji transportu, należy skonsultować z armatorem wszelkie wymogi dotyczące przewozu towaru, który nas interesuje. Może się okazać, że nasz ładunek będzie wymagał dodatkowej weryfikacji. Bardzo chętnie zweryfikujemy możliwości wysyłki Twoich towarów i udzielimy odpowiedzi na nurtujące pytania. Zapraszamy do kontaktu z naszą firmą.