Współpraca Polski i Stanów Zjednoczonych
Polska i Stany Zjednoczone są związane kilkoma dwustronnymi umowami gospodarczymi. Najstarsza z nich została podpisana jeszcze przez Rząd Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej w roku 1974. Jest to umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylania się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu. Najnowszy dokument został podpisany w roku 2009 (umowa o zabezpieczeniu społecznym między RP i USA). Polska jako członek Unii Europejskiej jest dość mocno gospodarczo związana ze Stanami Zjednoczonymi. UE i Stany Zjednoczone tworzą bowiem największe na świecie partnerstwo gospodarcze. Wytwarza ono około 40% światowego PKB.
Jakie produkty eksportujemy do USA?
W roku 2014 łączny eksport z Polski do USA wyniósł niemal 4,7 mld dolarów. To niewielki spadek (o 4%) w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Polska eksportuje do Stanów Zjednoczonych przede wszystkim sprzęt maszynowy i bojlery (28% importu), sprzęt telekomunikacyjny, sprzęt optyczny i medyczny oraz samoloty i ich części. Od kilku lat Polska regularnie notuje nadwyżki handlowe w obrotach z USA. Eksport do Stanów Zjednoczonych sukcesywnie rośnie. Sporą nadzieją dla eksporterów jest negocjowana przez UE od kilku lat umowa o wolnym handlu TIPP (z ang. Transatlantic Trade and Investment Partnership).
Eksport, a dokument ISF
Eksporterzy, którzy decydują się na transport morski do USA muszą przestrzegać założeń dokumentu ISF 10+2 (Importer Security Filing). Zgodnie z nim od 26 stycznia 2010 roku importerzy lub ich reprezentanci (agenci) mają obowiązek dostarczania do CBP (Urząd Celny i Ochrony Granic) informacji związanych z ładunkami wpływającymi drogą morską na terytorium USA. Jednak w praktyce leży to w gestii eksportera. Niedopełnienie tego obowiązku grozi karą w wysokości nawet 5 tysięcy dolarów za przesyłkę. Zgłoszenie ISF nie jest konieczne jedynie wówczas, gdy ładunek wypakowywany jest na terytorium Kanady lub Meksyku i stamtąd dostarczany drogą kolejową lub samochodem ciężarowym na teren Stanów Zjednoczonych. Zgłoszenie ISF do CBP musi nastąpić najpóźniej na 24 godziny przed wyruszeniem statku z towarem na pokładzie w rejs.
Transport morski do Stanów Zjednoczonych
Mimo formalności związanych z dokumentem ISF transport morski wciąż jest najpopularniejszą formą przewozu importowanych towarów z Polski do USA. Transport lotniczy jest wprawdzie szybszy, ale jednocześnie znacznie droższy. Ponadto ładowność statków jest o wiele większa. Tymczasem drogą morską można przewozić towary nawet o bardzo dużych gabarytach i to w zasadzie w każdej postaci. Wyróżnia się przy tym transport morski całokontenerowy – FCL i drobnicowy – LCL. W pierwszym przypadku eksporter wynajmuje cały kontener lub kilka kontenerów na swój towar, w drugim płaci tylko za część powierzchni kontenera (za powierzchnię użytą). To drugie rozwiązanie jest korzystne pod względem finansowym, gdy transportowane są mniejsze ładunki.
Podstawą organizacji transportu morskiego są każdorazowo ustalenia dotyczące wymogów jaki musi spełnić transport ze względu na rodzaj ładunku. To kluczowy element wyceny oferty. Potem następuje wybór odpowiedniego armatora i załadowanie kontenerów dostarczonymi wcześniej do terminalowych magayznów towarami. Załadowane kontenery czekają na placach składowych na załadunek na statek zakontraktowanego armatora. Warto wiedzieć, że specjalistyczne obiekt terminalowy to podstawowy element, który pozwala na przeładunek. Najważniejszym elementem każdego transportu jest jednak załatwienie kwestii formalnych związanych z odprawą celną, a w przypadku eksportu do USA również ze wspomnianym wyżej dokumentem ISF.