Przygotowując się do importu towarów z innych krajów, szczególnie spoza Unii Europejskiej, należy pamiętać, że kluczowym elementem odprawy celnej jest prawidłowe sklasyfikowanie produktów. W handlu międzynarodowym funkcjonuje HS code, czyli Zharmonizowany System Oznaczania. Dodatkowo niektóre kraje wprowadziły swój odrębny system oznaczania towarów. W Stanach Zjednoczonych funkcjonuje HTS code – Zharmonizowana Taryfa Celna Stanów Zjednoczonych, a w Brazylii używa się NCM code. Co to jest HS code towaru? Poniżej wyjaśniamy, czym jest ta klasyfikacja.
Czym jest HS CODE?
Kody HS (z ang. Harmonized System codes) to międzynarodowy system klasyfikacji towarów, który został opracowany przez Światową Organizację Celną (WCO) w 1988 roku. Głównym celem wprowadzenia tego systemu było ułatwienie handlu międzynarodowego poprzez standaryzację oznaczeń towarów oraz uproszczenie procedur celnych.
HS w sposób jednolity klasyfikuje towary eksportowane i importowane. Jest honorowany w niemal 200 krajach na całym świecie i obejmuje ponad 5000 grup towarów. Stanowi podstawę dla systemu Nomenklatury Scalonej CN (z ang. Combined Nomenclature), który wykorzystywany jest podczas naliczania podatków oraz cła. Zawiera również informacje o wymaganej dokumentacji importowej, certyfikatach oraz służbach, do których należy zgłosić import, tj. sanepid, WIORIN itp.
Wraz z przystąpieniem do UE Polska przyjęła Wspólną Taryfę CCT (z ang. Common Customs Tarif), a także rozszerzoną wersję użytkową TARIC. Klasyfikacja ta nie jest jednolita raz na zawsze, bo w handlu międzynarodowym pojawiają się nowe towary. Dlatego specjalny komitet powołany przez Światową Organizację Celną co kilka lat aktualizuje grupy towarów, które podlegają kodowaniu HS.
Na system składa się 21 sekcji i 99 działów. Te drugie mają jeszcze kolejne podpozycje. Dzięki temu możliwie jest jednoznaczne określenie danej grupy towarów. Zazwyczaj określa się towar przy pomocy sześciocyfrowego kodu HS. Dwie pierwsze cyfry oznaczają sekcje, dwie kolejne dział, a ostatnie dwie podpozycję w danym dziale.
Czym jest HTS CODE
HTS code (z ang. Harmonized Tariff Schedule), czyli Zharmonizowana Taryfa Celna Stanów Zjednoczonych wykorzystywana jest do określania klasyfikacji towarów importowanych do USA. Składa się z 8 do 10 cyfr. Pierwsze cyfry pobierane są z kodu HS. Kolejne wskazują na informacje dodatkowe, np. materiał wykonania towaru czy jego zastosowanie. Amerykański system składa się z 22 sekcji i 99 rozdziałów.
Jak wyszukać HS CODE i HTS CODE?
W Internecie nie brakuje specjalnych wyszukiwarek kodów HS używanych w transporcie lotniczym, kolejowym czy morskim. Dzięki nim można sprawdzić kod HS dla danej grupy towarowej. Doskonałym przykładem wyszukiwarki kodów HS jest ISZTAR – Informacyjny System Zintegrowanej Taryfy Celnej – prowadzony przez Krajową Administrację Skarbową. Do wyszukiwania kodów HS służy także TARIC, czyli Zintegrowana Taryfa Wspólnot Europejskich. W systemie tym oprócz kodów towaru można znaleźć również stawki celne wraz z okresem ich obowiązywania. W odróżnieniu od systemu ISZTAR w systemie TARIC nie znajdziemy informacji na temat podatków poszczególnych państw – VAT i akcyzy. Wyszukiwanie kodów HTS ułatwia oficjalna strona USITC (z ang. United States International Trade Commission).
Warto mieć na uwadze, że HS, HTS oraz NCM code różnią się od siebie. W związku z tym kod celny danego produktu w unijnym systemie taryfowym może nie odpowiadać amerykańskiej czy brazylijskiej wersji.
Znaczenie kodów HS dla przedsiębiorców
Dla przedsiębiorców prowadzących działalność na rynku międzynarodowym prawidłowe stosowanie kodów HS ma kluczowe znaczenie. Po pierwsze, umożliwia szybsze i sprawniejsze przeprowadzenie procedur celnych, co przekłada się na mniejsze opóźnienia w transporcie towarów. Po drugie, pozwala uniknąć ewentualnych problemów związanych z błędnym określeniem towarów i niewłaściwym obliczeniem stawek celnych. W konsekwencji może to prowadzić do uniknięcia dodatkowych kosztów oraz kłopotów związanych z kontrolami celnymi.
Jeżeli potrzebujesz dokładniejszych informacji w temacie wysyłki poza UE, chętnie udzielimy Ci pomocy. Zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z naszą firmą.