USA i Kanada to kraje zróżnicowane kulturowo, etnicznie i religijnie. Mieszkańcy tej części świata przyzwyczajeni są do wolnego rynku, cechują się także wrażliwością na różne kwestie – prawa człowieka, demokrację itd.
Czym charakteryzują się biznesmeni z Ameryki Północnej?
Przedsiębiorcy z Ameryki Północnej są otwarci i bezpośredni w kontaktach biznesowych. Typowa dla nich jest bezpośrednia struktura kontaktów. Pozwala ona na odrzucenie sformalizowanego charakteru relacji już przy okazji pierwszego spotkania (np. zwracanie się do siebie po imieniu). Z drugiej strony mieszkańcy USA i Kanady są pragmatyczni i mają na uwadze własne interesy.
Nieodłącznym elementem rozmów biznesowych jest tutaj small talk, czyli prowadzenie niezobowiązujących rozmów na dowolny temat. Ma to na celu umilenie czasu, a także rozluźnienie atmosfery. Przedsiębiorcy z Ameryki Północnej lubią osoby podejmujące ryzyko, nawet jeśli wiąże się to z porażkami – dla nich nie ma sukcesu bez potknięć. Są to osoby pewne siebie, charyzmatyczne i komunikatywne, które przywiązują dużą wagę do rzetelności i terminowości. Są skupieni na rozwiązywaniu problemów, gdy tylko jakieś się pojawią.
Relacje biznesowe – Polska, a Kanada
Kanadyjczycy są otwarci, pozbawieni stereotypów i uprzedzeń. Mieszkańcy dużych miast na spotkania często się spóźniają, wynika to z dużych odległości i korków. Podczas witania się Kanadyjczycy zwyczajowo pytają o samopoczucie, odpowiedź na to pytanie powinna być zawsze pozytywna. Po kilkominutowym small talk przechodzą do konkretów i oczekują tego samego od drugiej strony, a po skończonym spotkaniu warto przekazać im wnioski w formie notatek, maili.
W większości prowincji Kanady mówi się po angielsku. W Quebecu przydać się też może język francuski. Nieodłącznym elementem spotkań biznesowych są wizytówki. Dress code nie jest mocno sformalizowany. Europa pod tym względem jest bardziej restrykcyjna W relacjach biznesowych upominki od partnerów nie odgrywają znaczącej roli, czasem mogą tworzyć niezręczne sytuacje.
Relacje biznesowe – Polska a USA
Mieszkańcy USA są bezpośredni w kontaktach z innymi osobami, zazwyczaj nie zależy im na budowaniu długotrwałych relacji. W biznesie mają podejście pragmatyczne, są nastawieni na wykonanie zadania.
Podczas powitania należy wymienić w tym przypadku z drugą osoby krótki i zdecydowany uścisk dłoni. Duże znaczenie ma także kontakt wzrokowy. Pierwsza podaje rękę osoba na wyższym stanowisku, starsza czy kobieta. Amerykanie dużo się uśmiechają i warto to odwzajemniać. Ogromnie istotne jest równorzędne traktowanie kobiet i mężczyzn.
Amerykanie za pewność siebie uważają to czym dla Polaków jest przechwalanie się. Czas dla nich jest ważny i nie lubią go tracić, dlatego dużą wagę przywiązują do punktualności, a na spotkanie lepiej przybyć przed czasem. Podczas rozmowy trzeba trzymać się tematu i być konkretnym, a spotkania mają być krótkie i treściwe.
Amerykanie często preferują kontakt mailowy czy poprzez różnego rodzaju platformy internetowe. Z reguły stawiają na wideokonferencje. Strój biznesowy różni się w USA w zależności od regionu kraju, a także od rodzaju biznesu. Bardziej formalny strój biznesowy obowiązuje na wschodnim wybrzeżu, a mniej formalny na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. W przypadku niepewności, zawsze lepiej ubrać się bardziej formalnie lub poprosić kogoś o radę. Przy wyborze stroju, trzeba brać również pod uwagę fakt czym zajmuje się partner biznesowy, bowiem inaczej ubierzemy się na spotkanie z finansistą z Wall Street a inaczej z młodym przedsiębiorcą z Los Angeles. Upominki można wręczyć po zawarciu transakcji, są one wówczas rozpakowywane zaraz po ich otrzymaniu. Zaproszenie kogoś do restauracji, na przyjęcie bądź zaoferowanie innej rozrywki jest ogólnie przyjętą formą zastępującą podarunek. Należy jednak pamiętać, że Amerykańscy partnerzy mogą czuć się skrępowani zbyt kosztownym prezentem.