Akredytywa (z ang. letter of credit) to forma rozliczeń krajowych i zagranicznych dokonywanych za pośrednictwem banku. Stosowana jest ona jako instrument zabezpieczający interesy obu stron kontraktu. W przypadku dostawcy gwarantuje bezwzględne i natychmiastowe otrzymanie należności. Jeśli chodzi o odbiorcę – pozwala na uzależnienie dokonania zapłaty od spełnienia przez dostawcę ustalonych wcześniej warunków. Akredytywa z tego względu doskonale nadaje się do rozliczeń z nowymi kontrahentami, np. posiadającymi siedzibę w innym kraju.
Akredytywa – co to jest ?
Akredytywa to nic innego jak pisemne zobowiązanie banku (który ją utworzył), który ją utworzył do zapłaty beneficjentowi danej kwoty, pod warunkiem, że ten przedstawi odpowiednie dokumenty, które dowodzą tego, że wywiązał się one ze swoich zobowiązań kontraktowych. Takim dokumentem jest na ogół konosament lub list przewozowy podpisany przez odbiorcę. Stanowi on dowód, że towar został dostarczony pod wskazany adres.
Akredytywa w transporcie morskim
Akredytywa w transporcie morskim chroni eksportera przed ryzykiem handlowym transakcji – poprzez zabezpieczenie płatności za dostawę. Importer, który otwiera akredytywę, musi zdeponować w banku odpowiednią sumę pieniędzy. Bank gwarantuje jej wypłatę eksporterowi, gdy ten przedłoży wymaganą dokumentację. Akredytywa chroni również importera, który nie dokonuje zapłaty aż do chwili przekazania wspomnianych dokumentów. W ten sposób ograniczone jest również ryzyko otrzymania wadliwego czy uszkodzonego towaru.
Akredytywa stanowi doskonałe rozwiązanie w przypadku handlu między kontrahentami, którzy nie mają do siebie zaufania. Sprawdza się także podczas podpisywania kontraktu z kontrahentem pochodzącym z kraju, w którym skuteczna egzekucja długów jest pracochłonna lub wręcz niemożliwa.
Cechy akredytywy
Warto przy tym wymienić kilka podstawowych cech akredytywy w transporcie morskim. Zapłata w tym przypadku następuje tylko i wyłącznie w zamian za zaprezentowanie określonej dokumentacji. Nie mają więc znaczenia żadne inne porozumienia między kontrahentami. Stroną zobowiązaną z tytułu akredytywy jest jedynie bank. Akredytywa jest zobowiązaniem banku do zapłaty danej kwoty, dlatego wszystkie zmiany istniejącej już akredytywy mogą być dokonywane tylko przez bank i to na zlecenie importera. Akredytywa jest nieodwołalna, z tego powodu nie można jej anulować bez zgody wszystkich jej uczestników.
W przypadku transportu morskiego przed otwarciem akredytywy warto wcześniej skontaktować się z firmą spedycyjną, aby skonsultować i przygotować instrukcję do poprawnego jej uruchomienia. W ten sposób można uniknąć ewentualnych poprawek i zmian w akredytywie już po jej otwarciu. Wiąże się to oczywiście z dodatkowymi kosztami, które trzeba ponieść z tego tytułu. Również po otworzeniu akredytywy wskazany jest ponowny kontakt z firmą spedycyjną w celu sprawdzenia możliwości spełnienia wymagań i terminów. Czasami konieczne jest też przygotowanie dodatkowej dokumentacji – na podstawie wymagań zawartych w otwartej akredytywie dokumentowej.