W dzisiejszym artykule opowiemy odrobinę o wysyłce towarów do krajów afrykańskich.
Mogłoby się wydawać, że na rynek afrykański nie importuje się dużych ilości towaru. Nic bardziej mylnego, ponieważ zauważa się tendencję wzrostową jeżeli chodzi o export naszych zasobów z Polski właśnie w różne rejony Afryki.
W naszym zbiorze artykułów mamy sporo informacji o towarach, które najczęściej są tam transportowane.
W tym artykule chcielibyśmy nawiązać do kwestii wymogów dokumentacyjnych z jakimi możemy spotkać się na tym kierunku. Oczywiście większość papierowych spraw powinno omówić się z odbiorcą, z tego względu, że on zna wszelkie procedury przyjmowania danego towaru w swoim kraju, jak i orientuje się w kwestiach dokumentacyjnych np. skorzystanie z preferencyjnych warunków na cło (wykorzystanie EUR 1) lub potwierdzenie pochodzenia towaru (świadectwo pochodzenia). Bardzo rzadko exporterzy w Polsce wiedzą o wymogu zrealizowania ECTN/CTN/BSC/ICTN/FERI/BEITC. Co to dokładnie jest?
Jest to elektroniczny certyfikat potwierdzający dane dotyczące wysyłanego towaru. Niektóre regiony Afryki wymagają, aby zarówno załadowca jak i odbiorca przedstawili co znajduje się w wysyłce. Ma to na celu kontrolowanie transportu, monitorowanie przepływu dóbr, które wpływają do kraju, zapobieganie oszustwom podatkowym oraz nadzorować statut przedsiębiorstw, które czynnie biorą udział w budowaniu gospodarki.
Niedopełnienie tych formalności może grozić odrzuceniem towaru do dalszego obrotu, sporymi karami finansowymi dla odbiorcy (zakładam, że potem przeniesienie ewentualnych roszczeń na załadowcę, jeżeli kwestia zgłoszenia była po ich stronie), w najgorszym wypadku odesłanie przesyłki z powrotem do kraju pochodzenia, co wiązać się będzie z dodatkowym wydatkiem oraz korygowaniem spraw celno-podatkowych.
Jakie informacje powinny zostać zawarte w zgłoszeniu?
Każdy region Afryki wymaga innych informacji, najczęściej występujące to: wartość przewożonego towaru, koszt poniesionego transportu, ilość opakowań, waga netto oraz brutto, dane załadowcy, dane odbiorcy, dane firmy przewozowej, numer listu przewozowego, nazwa statku.
Zgłoszenie powinno zostać wypełnione jeszcze przed opuszczeniem miejsca pochodzenia, ale oczywiście nie jest to regułą, ponieważ każdy region posiada swoje wymagania i do nich musimy się dostosować. Na pewno nie można zostawić tego na ostatnią chwilę, ponieważ przetwarzanie zgłoszenia może potrwać kilka dni, a tych może nam czasem zabraknąć!
Wspominaliśmy wyżej o tym, że takie zgłoszenie dotyczy regionów Afryki, ale dokładnie jakich ? Już wymieniamy.
– Angola,
– Benin,
– Burundi,
– Burkina Faso,
– Czad,
– Kamerun,
– Republika Środkowoafrykańska,
– Kongo,
– Wybrzeże Kości Słoniowej,
– D.R. Kongo,
– Gabon,
– Gwinea,
– Ghana,
– Libia,
– Madagaskar,
– Mozambik,
– Mali,
– Niger,
– Nigeria,
– Senegal,
– Sierra Leone,
– Tanzania,
– Togo,
– Uganda,
– Zimbabwe.
Jeżeli planują Państwo wysyłkę w tamte rejony, zapraszamy do zapoznania się z naszymi możliwościami. Oczywiście poza ofertą otrzymają Państwo wszelkie informacji dotyczące wymagań, jakie trzeba spełnić na danym kierunku. W wielu regionach posiadamy swoich partnerów biznesowych, którzy chętnie pomogą w realizacji zgłoszeń Państwa przesyłek ?