Polska jest związana z Bangladeszem kilkoma dwustronnymi umowami gospodarczymi. Są to umowa o współpracy technicznej i naukowej z roku 1974, konwencja w sprawie unikania podwójnego opodatkowania oraz zapobiegania uchylaniu się od podatków od dochodów z roku 1997, a także umowa o wzajemnym wspieraniu i ochronie inwestycji z tego samego roku.
Współpraca Polski z Bangladeszem
Polskę jako członka UE z Bangladeszem łączą także inne umowy. W 2001 roku weszła w życie umowa o współpracy (Cooperation Agrement), która rozszerzyła zakres współpracy i przyczyniła się w dużym stopniu do rozwoju handlu. Określiła ona zasady współpracy krajów w ramach ochrony środowiska. Bangladesz klasyfikowany jest na 66. miejscu w rankingu partnerów importujących towar z Unii Europejskiej. Największy udział w eksporcie do Bangladeszu mają maszyny i urządzenia specjalistyczne, które stanowią 52% całkowitego eksportu z UE.
Eksport do Bangladeszu – popularne produkty
W roku 2016 eksport z Polski do Bangladeszu wyniósł niemal 31 mln dolarów, co oznacza wzrost o około 36% w stosunku do roku 2015. Z Polski do Bangladeszu eksportowano wówczas papier i tekturę (5,3 mln dolarów), urządzenia mechaniczne i elektryczne (4 mln dolarów), tworzywa sztuczne i kauczuk (3,5 mln dolarów) oraz zwierzęta i artykuły pochodzenia zwierzęcego (3,4 mln dolarów).
Rozwój handlu zagranicznego z Bangladeszem
W pierwszej połowie ubiegłego roku zanotowano wysokie wzrosty wymiany handlowej. Polski eksport wzrósł aż o 71%. Do Bangladeszu obecnie eksportuje się przede wszystkim aparaturę nadawczą dla radiofonii i telewizji (3,8 mln dolarów), żurawie okrętowe (3 mln dolarów) oraz mleko i śmietanę (2,1 mln dolarów). Wzrósł również import (o 8%), dominującą rolę odgrywają w nim materiały i wybory włókiennicze).
Z Polski do Bangladeszu w dużej mierze eksportuje się narzędzia i urządzenia specjalistyczne różnego rodzaju. Transportowane są one na ogół drogą morską. W tym przypadku bowiem czas nie dogrywa tak kluczowej roli (nie są to produkty, które szybko się psują i wymagają szybkiego transportu np. produkty rolne czy artykuły spożywcze). Poza tym niezmiennie transport morski pozostaje relatywnie tanim sposobem przesyłania towaru na duże odległości.
Ponad 90% handlu zagranicznego w Bangladeszu obsługuje port morski Chittagong. Część towarów kierowana jest także do mniejszego portu – Mongla. Posiadają one odpowiednie zaplecze logistyczne, w tym Export Processing Zones. Odprawa celna zajmuje mimo to sporo czasu, co warto wziąć podczas planowania transportu drogą morską do Bangladeszu. Narzędzia i urządzenia specjalistyczne objęte są cłem w wysokości od 0 do 6%, w zależności od ich rodzaju. To bardzo mało w porównaniu m.in. z wyrobami alkoholowymi czy tytoniowymi, gdzie cło osiąga 350%.
Transport urządzeń i narzędzi specjalistycznych
Urządzenia i narzędzia do Bangladeszu transportowane są w specjalnych kontenerach. Nie trzeba więc od razu wynajmować całego statku. Czas dostawy trwa zwykle około 21 dni, co w przypadku produktów takich jak maszyny czy urządzenia nie stanowi przeszkody. Warto przy tym pamiętać, że transport morski jest w porównaniu do innych form transportu tani i bezpieczny.