Polska nawiązała stosunki dyplomatyczne z Omanem w roku 1990. Jednak dopiero wraz z wejściem do Unii Europejskiej nastąpił widoczny wzrost zainteresowania Polską, w tym nawiązywaniem kontaktów handlowych z polskimi przedsiębiorstwami. Wspólnota Europejska w 1989 roku podpisała m.in. z Omanem umowę o współpracy gospodarczej. Jej głównymi założeniami były ułatwienie rozwoju stosunków handlowych oraz otwarcie rynków towarowych. W 2008 roku zawieszono niestety negocjacje między UE, a krajami GCC (Rada Współpracy Arabskich Państw Zatoki), w tym Omanem dotyczące podpisania Porozumienia o Wolnym Handlu FTA.
Polski eksport do Omanu
Na przestrzeni ostatnich kilku lat można zauważyć regularny wzrost wartości polskiego eksportu do Omanu. W roku 2016 jego wartość wyniosła 50,5 mld dolarów, co oznacza wzrost o niemal 21% w stosunku do roku poprzedniego. Polska eksportuje w tym kierunku przede wszystkim taśmy do zapisu dźwięku, brzytwy i maszynki do golenia, papiery i kartony, pojazdy nieszynowe oraz części do nich, urządzenia mechaniczne, chemikalia organiczne, aparaturę medyczną, sprzęt elektroniczny, przetwory z kakao oraz wyroby cukiernicze.
Eksport folii i linii produkcyjnych
Polska eksportuje do Omanu również coraz większą ilość folii i linii produkcyjnych. Polska jest bowiem postrzegana jako dostawca towarów o wysokiej jakości, ale jednocześnie tańszych niż te eksportowane przez kraje Europy Zachodniej. Dobre stosunki polityczne wraz za dwustronnymi, chociaż raczej sporadycznymi kontaktami gospodarczymi sprawiają, że Polska jest postrzegana przez omańskich biznesmenów jako państwo przyjazne i otwarte na kontakty handlowe.
Eksport drogą morską
Eksport towarów z Polski do Omanu z oczywistych względów odbywa się przede wszystkim drogą morską. Transport morski to niezmiennie najbardziej ekonomiczna forma transportu międzykontynentalnego. W zależności od potrzeb ma postać transportu całokontenerowego bądź drobnicowego. Czasami, podczas transportowania wybranych produktów spożywczych, wykorzystuje się kontenery typu chłodnie, które zapewniają niższą temperaturę przewożonym artykułom żywnościowym. Warto przy tym pamiętać, że eksporter nie musi płacić za cały statek. Opłaca jedynie kontenery, w których znajduje się jego towar.
Zalety transportu morskiego
Największą zaletą transportu morskiego jest jego niska cena. To jeden z najtańszych sposobów przewożenia towarów na znaczne odległości. Sporym atutem jest także duża ładowność statków, co pozwala na jednorazowe przewiezienie towarów w dużej ilości Jedyną wadą transportu morskiego, jest dość długi czas przewożenia towarów.