Eksport środków czystości do Ameryki Południowej
Okazuje się, że tylko w latach 2013-2017 eksport środków czystości i chemii gospodarczej z Polski wzrósł o niemal 30%. Osiągnął tym samym wartość aż 1,3 mld euro. Polska to obecnie jeden z największych na świecie eksporterów chemii gospodarczej.
Dużą popularnością za granicą cieszą się w dużej mierze polskie produkty do prania czy organiczne środki powierzchniowo czynne. Duży udział w eksporcie mają także mydła i produkty toaletowe. Nie można jednak zapominać także o kosmetykach samochodowych i środkach czyszczących do aut, które podbijają rynki zagraniczne.
Polski eksport kosmetyków samochodowych i środków czyszczących do aut
Nie da się ukryć, że cały czas polskie środki czystości czy kosmetyki samochodowe są eksportowane głównie do krajów Unii Europejskiej. Jednak z drugiej strony na horyzoncie pojawiają się inne coraz bardziej perspektywiczne rynki pod tym względem. Są to Azja i Ameryka Południowa.
Ameryka Południowa staje się dla polskich eksporterów kosmetyków samochodowych popularną destynacją. Kontynent ten zamieszkuje bowiem spora populacja. Mimo to wiele firm obawia się eksportu do Ameryki Południowej. Czy rzeczywiście są ku temu powodu? Lokalny rynek na pewno mocno różni się od realiów europejskich. Istnieje bariera językowa. Pojawiają się też pewne różnice natury prawnej, ale nie warto się zniechęcać. Ameryka Południowa może być dla eksporterów wielką szansą. Takiego zdania są eksperci od handlu międzynarodowego.
Transport morski kosmetyków samochodowych
Nikogo chyba nie dziwi to, że transport kosmetyków i środków czyszczących do aut do Ameryki Południowej odbywa się głównie drogą morską. To cały czas najbardziej opłacalna forma transportu na znaczne odległości. Spedycja lotnicza nie ma tutaj żadnych szans. Zresztą w przypadku szeroko rozumianej chemii gospodarczej czas transportu nie ma tak dużego znaczenia. Dlatego przewóz drogą morską chętnie wybierają polscy eksporterzy kosmetyków samochodowych.
W XXI wieku transport morski wciąż odgrywa kluczową rolę w międzynarodowym transporcie towarowym. Jest dość tani, ale za to zajmuje sporo czasu. To jego wada. Z drugiej strony w tym przypadku nie ma większych ograniczeń, jeśli mowa o wielkości ładunku. Zdecydować się można na transport kontenerowy lub drobnicowy.
Oczywiście, eksportując samochodowe kosmetyki i środki czystości do Ameryki Południowej, warto nawiązać współpracę z doświadczonym spedytorem. Dotyczy to przede wszystkim tych eksporterów, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym rynkiem i nie mają w tym zakresie żadnej wiedzy.