Malta do momentu wejścia do Unii Europejskiej była mniej znaczącym partnerem handlowym Polski, co wynikało przede wszystkim z jej położenia geograficznego i niewielkich rozmiarów. Od 2004 roku wartość obrotów towarowych jednak stopniowo wzrasta. Dnia 1 stycznia 2007 roku Polska i Malta otworzyły wzajemnie swoje rynki dla czterech swobód UE (przepływ towaru, usług, osób i kapitału). Ogólne ramy prawno-traktatowe dla wymiany handlowej i współpracy gospodarczej między Polską i Malta wyznaczają Traktat Akcesyjny z 16 kwietnia 2004 roku, umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się opodatkowania w zakresie podatków od dochodów z 9914 roku oraz międzyrządowa umowa w sprawie współpracy gospodarczej, handlu i żeglugi z roku 1977.
Jakie produkty Polska eksportuje na Maltę ?
Realizując wysyłki w tym kierunku zaobserwowaliśmy, że struktura wymiany handlowej od lat nie ulega większym zmianom. W eksporcie dominują cały czas tytoń i wyroby tytoniowe, produkty mięsne, a także oleje, smary, paliwa, substancje bitumiczne i produkty rafinacji ropy naftowej. W ostatnim czasie wzrósł również eksport kakao i wyrobów kakaowych (o ponad 100%) oraz miodu, przetworów mlecznych i przetworów zwierzęcych. Nieznaczny spadek odnotowano w przypadku chemii organicznej, statków, łodzi i urządzeń mechanicznych, w tym bojlerów.
Produkty o potencjale eksportowym
Z doświadczenia wiemy jakie produkty eksportowe mają potencjał w tym kierunku. Duże zapotrzebowanie od lat jest przede wszystkim na maszyny i urządzenia wykorzystywane w transporcie, artykuły spożywcze, surowce mineralne oraz wyroby przemysłu chemicznego. Malta wciąż nastawiona jest na współpracę handlową z krajami Unii Europejskiej (z terenu UE Malta importuje aż 70% towarów) oraz państwami Bliskiego Wschodu.
Swobodny eksport na Maltę
Malta jest członkiem Unii Europejskiej, a więc nie obowiązują w tym przypadku ograniczenia ilościowe w stosunku do eksportowa-nych towarów ani żadne inne restrykcje w zakresie handlu. Przedsiębiorstwa prowadzące działalność w UE mają prawo do swobodnego eksportowania towarów. Obejmuje to także prawo do swobodnego tranzytu na obszarze całej Unii. Ograniczenia w odniesieniu do produktów mogą być wprowadzane tylko wówczas, gdy nie spełniają one wymogów związanych z interesem publicznym, zwłaszcza w zakresie ochrony zdrowia i życia ludzi i zwierząt oraz moralności publicznej czy bezpieczeństwa publicznego.
Formy wejścia na rynek Maltański
Nasi klienci wielokrotnie przekonali się, że rozpoczęcie działalności gospodarczej na Malcie związane jest z dużą ilością formalności, w izbie handlowej, urzędzie podatkowym oraz zakładzie ubezpieczeń społecznych. Cała procedura trwa co najmniej tydzień i kosztuje zwykle około 1000 euro. Najpopularniejszymi formami prowadzenia działalności gospodarczej są spółki osobowe oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W przypadku świadczenia usług eksportowych konieczne jest także dodatkowe pozwolenie na eksport oraz posiadanie licencji handlowej (Trade Licence) wydawanej przez Departament Handlu (Trade Department) . Dlatego też dużą popularnością cieszy się eksport pośredni.