Egzotyczne brzmienie określenia „fumigacja eksportowa” sprawia, że dla wielu pojęcie to jest niezrozumiałe i nieznane. Okazuje się jednak, że znaczenie znają ci, którzy są zawodowo związani z transportem międzynarodowym, w tym także morskim.
O istocie fumigacji
Co to właściwie jest fumigacja? Jest to obróbka chemiczna mająca na celu przygotowanie drewna do wykorzystania w transporcie międzynarodowym.Niektóre Państwa wprowadzają również dodatkowe wymogi, aby nie tylko elementy drewniane były poddane fumigacji ale również całe kontenery, podczas eksportu towarów wysokiego ryzyka.
Fumigacja polega na użyciu specjalistycznych substancji chemicznych, występujących zarówno w postaci gazu, dymu lub pary, w specjalnych, szczelnych obiektach. Czynnościom fitosanitarnym poddawane są opakowania drewniane umieszczone w komorach fumigacyjnych. Właśnie tam dokonać można skutecznej i szybkiej fumigacji różnorodnych środków transportu i towarów.
Proces fumigacji
Podczas procesu stosuje się fluorek sulfurylu (SO2F2), który jest alternatywą dla niedozwolonego w Polsce bromku metylu oraz po części zakazanego fosforowodoru. Zastosowanie tego środka daje najbardziej precyzyjną formę fumigacji poprzez wykorzystanie specjalnego programu, który kontroluje cały proces. W tym celu montuje się 3 linie monitorujące stężenie gazu na końcu, środku i początku kontenera. Dopasowywane są wówczas parametry fumigacji, które biorą pod uwagę czas ekspozycji, temperaturę oraz docelowe szkodniki. Dzięki temu do minimum zostaje ograniczony czas procesu oraz straty preparatu.
Czas trwania zabiegu to około 32 godziny z czego 24 h trwa sam proces, a pozostałe 8 h to wietrzenie – w zależności od towaru. Fumigacja powinna odbywać w temperaturze nie niższej niż +10oC w związku z czym w okresie zimowym firmy zajmujące się wykonywaniem tego procesu wykonują ją w ogrzewanych magazynach zazwyczaj w okolicach portów.
Aby fumigacja kontenera przebiegła poprawie musi zostać spełnionych kilka wymogów. Kontener musi być w dobrym stanie technicznym, a także nie powinien być wypełniony w więcej niż 80%, ponieważ musi być zapewniona swobodna cyrkulacja gazu. Towar nie może być zapakowany w sposób utrudniający przenikanie gazu np. szczelnie zafoliowany, ponieważ w przeciwnym wypadku takie opakowanie powinno zostać usunięte bądź rozcięte i rozszczelnione.
Jeśli w ładunku występują elementy drewniane takie jak palety, skrzynie czy elementy sztauerskie powinny być osobno fumigowane zgodnie z normą ISPM15 i odpowiednio oznakowane przed załadunkiem.
Skuteczna ochrona przed szkodnikami
Procesy fumigacyjne stosowane są głównie w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia i rozprzestrzeniania szkodników w handlu międzynarodowym. Oznacza to, że opakowania drewniane mają pozostać bezpiecznym środkiem transportu, całkowicie wolnym od obecności różnorodnego rodzaju insektów.
Warto podkreślić, że fumigacja jest procesem szybkim i efektywnym. Istotne jest też to, że nie wywołuje negatywnego wpływu na odkażane towary. Jej skuteczność jest tak duża, że metoda jest najczęściej wykorzystywaną w przypadku handlu międzynarodowego.
Procesowi fumigacji można poddać zarówno drewno w balach, odzież, tytoń czy inne towary. Z powodzeniem czynności fitosanitarne przeprowadzić można także na pustych lub załadowanych kontenerach czy naczepach samochodowych.
Wymogi zastosowania fumigacji
Fumigacja eksportowa jest nie jest wymagana na każdym kierunku, natomiast kraje, takie jak USA, Chiny czy Australia posiadają obowiązek fumigacji.