Polskie towary coraz częściej eksportowane są drogą morską z portów w Hamburgu i Bremerhaven. Od roku 2008 jest to zjawisko coraz silniejsze. W ten sposób firmy z Polski mogą bowiem oszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. Transport towaru z Gdyni czy Gdańska zajmuje bowiem średnio tydzień dłużej. Wynika to z faktu, że porty niemieckie obsługują tylko największe statki oceaniczne. Ładunki w kierunku portów Bałtyku są wysyłane już mniejszymi jednostkami. Cała procedura rozładunku i ponownego załadunku znacznie wydłuża czas transportu. Szybciej jest towar zawieść do Niemiec i tam odprawić w porcie.
Port w Bremerhaven
Bremerhaven, nadmorskie miasto leżące w Niemczech jest coraz bardziej znaczącym portem. Posiada jedno z dłuższych nadrzecznych nadbrzeży spójnych na całym świecie. To również wiodący w Europie ośrodek samochodowy. Terminal Kontenerowy w Bremerhaven działa od roku 1968. Obecnie oferuje miejsca aż dla 14 mega-kontenerowców. Dzięki temu miasto to jest wiodącym centrem przeładunkowym dla transportu morskiego na kontynencie. Ponadto w Bremerhaven znajduje się duży terminal samochodowy, który obsługuje nawet 2 mln pojazdów oraz terminal chłodniczy BLG Coldstore.
Port w Hamburgu
Jeszcze większy jest port w Hamburgu, który każdego roku odwiedza niemal 13 tysięcy statków z całego świata. Na szczególną uwagę w tym przypadku zasługują nowoczesne terminale do obsługi kontenerów oraz ogromna liczba depozytów i magazynów. Port w Hamburgu jest najczęściej wybieranym przez polskich eksporterów portem morskim zagranicznym wykorzystywanym do obsługi przesyłek kontenerowych i drobnicowych.
Współpraca z firmą spedycyjną
Decydując się na eksport towarów drogą morską z portów w Hamburgu czy Bremerhaven warto zdecydować się na współpracę z doświadczoną firmą spedycyjną. Można wówczas zaoszczędzić sporo czasu, gdyż to spedytor zajmuje się wszelkiego rodzaju formalnościami związanymi z przewozem.