Polska związana jest z Kamerunem umową dwustronną o współpracy gospodarczej i technicznej z roku 1963. Podpisały ją rząd PRL i rząd Republiki Federalnej Kamerunu. Kamerun coraz ściślej współpracuje z Unią Europejską. W 2009 roku została podpisana tymczasowa umowa o zniesieniu barier handlowych na 50% eksportu unijnego w czasie 10 lat oraz 80% w ciągu kolejnych 15 lat. Rok później podpisana została dobrowolna umowa partnerska, której przedmiotem jest gospodarka zasobami leśnymi Kamerunu.
Współpraca Polski i Kamerunu
Od wielu lat Kamerun jest jednym z czołowych partnerów handlowych Polski w Afryce Centralnej, w eksporcie i imporcie. Handel Polski z Kamerunem cechuje się niewielką przewagą importu. Średni eksport z Polski do tego kraju w ostatnich latach oscylował wokół 15,4 mln euro rocznie. Obroty handlowe z roku na rok rosną. Polska eksportuje do Kamerunu m.in. opony pneumatyczne, nawozy sztuczne i odzież używaną. W 2014 roku to właśnie odzież stanowiła niemal 1/3 całej wartości polskiego eksportu do Kamerunu.
Eksport do Kamerunu – od czego zacząć ?
Producenci, którzy chcą eksportować swoje produkty do Kamerunu muszą najpierw zarejestrować się w rejestrze Trade and Chattel Loan Register, uzyskać kartę handlowca – Trade Card oraz zarejestrować się w rejestrze eksportera. Rejestracja odbywa się w sądzie pierwszej instancji w miejscowości pobytu. Z kolei kartę handlowca można uzyskać w Ministerstwie Handlu w Yaounde. Wszystkie procedury związane z eksportem są prowadzone w porcie Douala.
Eksporter musi przejść proces, który składa się z 5 etapów: deklaracji importu, uzyskania świadectwa pochodzenia towaru, kontroli przedwysyłkowej, procedur technicznych oraz uiszczenia opłaty. W tym przypadku wiele zależy również od wartości eksportowanego do Kamerunu towaru. Przy czym są towary, których eksport wymaga specjalnego zezwolenia. Zalicza się do nich m.in. leki (potrzebne jest zezwolenie Ministerstwa Zdrowia Publicznego), cylindry gazowe (decyzja należy do władz celnych), a także mąkę pszenną, makarony czy jogurty (konieczna jest zgoda Ministerstwa Rolnictwa). Do przewozu baterii, zapałek, wody mineralnej czy środków owadobójczych wymagane są szczelne opakowania. W Kamerunie funkcjonują trzy główne biura odpraw celnych – dwa w Doula (przy porcie i lotnisku) oraz jedna w Yaounde.
Eksport drogą morską do Kamerunu
Afryka to kierunek bardzo perspektywiczny dla polskich eksporterów. Od lat towary w tym kierunku transportuje się przede wszystkim drogą morską. Za sprawą dużej nośności statków można jednorazowo w ten sposób przewozić ogromne ilości produktów, co obniża całościowe koszty transportu. Wprawdzie transport drogą morską nie należy do najszybszych, ale w przypadku odzieży czy urządzeń elektrycznych nie ma to większego znaczenia. Spedycja morska jest również zdecydowanie najtańszych sposobem transportu. Zajmuje się nią coraz większa liczba doświadczonych firm spedycyjnych. Organizują one kwestie transportu towaru od a do z. To świetne rozwiązanie przede wszystkim dla przedsiębiorców, którzy nie mają większego doświadczenia z eksportem swoich produktów na drugi kontynent.