Czym jest akredytywa bankowa?
Skrzyżowanie czeku z kartą bankową – tak najprościej można określić czym jest akredytywa bankowa (Letter of credit, L/C). Jakie to ma przełożenie w transporcie morskim? Akredytywa to sposób dokonywania płatności bądź inaczej zabezpieczenie płatności i wydania towarów w przesyłkach międzynarodowych. Innymi słowy: dokument ten jest podobny do umowy gotówkowej z tą różnicą, że jest zarządzany przez bank. Akredytywa jest zobowiązaniem umownym banku, które zapewnia otrzymanie pełnej płatności i wysyłanie wszystkich towarów w ramach transakcji między kupującym a sprzedającym.
Warunki akredytywy są przydatne jako dodatkowe zabezpieczenie, gdy sprzedający i kupujący nie współpracowali ze sobą w przeszłości, znajdują się w różnych krajach, a przepisy celne różnią się w każdej destynacji.
Akredytywa, wysłana i wydawana przez bank kupującego, daje bankowi kontrolę nad zapłatą za towar. Bank nie zwolni zapłaty za towar, dopóki sprzedawca nie przekaże wszystkich dokumentów przewozowych wskazujących na ważność przesyłki. Zarówno sprzedający, jak i kupujący mogą zapoznać się z akredytywą, aby upewnić się, że wszystkie podane warunki są zgodne z warunkami pierwotnie uzgodnionymi.
Jak i dlaczego powstały akredytywy bankowe?
Od XVI do XIX wieku firmy musiały mieć przy sobie tak dużo pieniędzy w złocie lub produkcie aby wymienić je z miejscowymi. W ten sposób kupiec z Kompanii Wschodnioindyjskiej, który chciał nabyć 4000 funtów przypraw płynął z Wielkiej Brytanii do Indii i z powrotem, kupował ładunek za złoto lub produkt, a następnie dostarczał go z powrotem do Anglii. Posiadanie przy sobie tak dużej ilości pieniędzy oraz produktów było bardzo ryzykowne ze względu na piractwo, korsarstwo i inne zagrożenia na morzu. Rozwiązaniem tego problemu było proste – statek miał przy sobie akredytywę z londyńskiego banku, następnie została ona wykorzystana do zakupu towarów a sprzedający otrzymał środki z indyjskiego banku.
Na co zwrócić uwagę przy akredytywie?
Jako firma specjalizująca się w organizacjach transportu międzynarodowego, również tych na podstawie akredytyw bankowych, wiemy że warto skupić uwagę na rubryce odnoszącej się do kwestii transportowych. m.in. kwestie z jakiego portu odbiorca zastrzega, aby ładunek wypłynął: PORT OF LOADING, w jakim terminie sprzedający jest zobowiązany do wysyłki towaru z kraju pochodzenia: LATEST DATE OF SHIPMENT. Dopiero w momencie gdy sprzedający przedstawi wszystkie dokumenty bankowi kupującego, bank zwolni płatność za towar.
Często spotykanymi dokumentami, które mogą być wymagane do przedstawienia zgodnie z warunkami na akredytywie, mogą być:
– Bill of Exchange
– Bill of Lading
– Commercial Invoice
– Packing List
– Origin certificate
Należy pamiętać, że akredytywa to rozwiązanie dodatkowe, funkcjonujące wraz z umową pomiędzy stronami i służy zapewnieniu szybkiej realizacji płatności bez opóźnień i ryzyka niewypłacalności przez druga stronę.
Jeżeli potrzebujesz dokładniejszych informacji w temacie wysyłki na akredytywie chętnie udzielimy pomocy, dlatego zachęcamy do bezpośredniego kontaktu.