Polskę z Kanadą łączą bliskie relacje dwustronne, których odbiciem jest wzrost handlu oraz zacieśniająca się współpraca. Od 2013 roku oba kraje są związane umową o unikaniu podwójnego opodatkowania. Od dwóch lat nie ma również obowiązku wizowego dla polskich obywateli, którzy podróżują do Kanady. Obecnie wystarczy uzyskać Elektroniczną Autoryzację Podróży, co nie jest trudne. Po jej uzyskaniu przez okres 5 lat można swobodnie podróżować do Kanady. W maju 2017 roku tzw. sankcję królewską otrzymał również projekt ustawy wprowadzającej w życie umowę o wolnym handlu między krajami UE i Kanadą. Umowa ta ma przynieść szereg korzyści, w tym zwiększenie wzajemnych obrotów handlowych o 23%, eliminację niemal wszystkich ceł importowych (co oznaczna oszczędność dla eksporterów), a także zwiększenie dostępności do rynku zamówień publicznych Kanady na poziomie prowincji.
Współpraca Polski i Kanady
Kanada i Polska mają doskonałe stosunki handlowe. Nasz kraj jest największym partnerem handlowym Kanady w Europie Środkowo-Wschodniej. Tylko w 2016 roku dwustronne obroty handlowe osiągnęły wartość 2,2 mld dolarów kanadyjskich. Polska do Kanady eksportuje m.in. futra, meble drewniane, maszyny, produkty przemysłu lotniczego, srebro, opony pneumatyczne i sprzęt sportowy. Szczególnie perspektywiczny jest ten ostatni rynek. Polskie akcesoria sportowe są bowiem cenione na całym świecie.
Eksport do Kanady – jak zacząć ?
Polscy producenci, którzy są zainteresowanie handlem ze stroną kanadyjską powinni zwrócić się do działającego na terenie całego kraju oddziału Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Polska ma identyczne warunki dostępu do rynku kanadyjskiego, jak inni dostawcy z Unii Europejskiej. Obecnie trwają rozmowy nad likwidacją kolejnych barier eksportowych. Niektóre z nich to m.in. kontyngenty importowe na niektóre towary rolno-spożywcze, regulacje techniczne i sanitarne, uciążliwe procedury prowadzenia certyfikacji, skomplikowane formalności celne czy restrykcje w zakresie świadczenia usług technicznych. Ponadto mocno ograniczony jest dostęp do zamówień publicznych dla firm, które nie prowadzą działalności gospodarczej w Kanadzie. Ma się to zmienić dzięki nowej umowie łączącej UE z Kanadą. Wielu eksporterów wiąże z tym spore nadzieje.
Na poziomie federalnym aktem prawnym, który reguluje kwestie związane z zakładaniem działalności gospodarczej przez zagranicznych przedsiębiorców na kanadyjskim rynku jest Investment Canada Act z roku 1985. Opisuje ona warunki i procedury związane z tworzeniem przedsiębiorstwa na terenie Kanady. W zależności do wybranej formy prawnej. zakładane przez zagranicznego inwestora przedsiębiorstwo może zostać zalegalizowane w ramach jurysdykcji federalnej bądź prowincjonalnej. Prowincje mają np. wyłączną władzę nad regulowaniem zakładania spółek osobowych i firm jednoosobowych.
Rynek kanadyjski jest dla polskich przedsiębiorców i eksporterów bardzo perspektywiczny. W kolejnych latach powinien rosnąć eksport z Polski do Kanady sprzętu sportowego, produktów rolno-spożywczych czy urządzeń przemysłu lotniczego.