Transport drogą morską jest nieustannie wykorzystywany w międzynarodowym przewozie ładunków masowych. W praktyce transport ten odpowiada za 70% wszystkich przewozów w handlu zagranicznym. Swoją rolę zawdzięcza m.in. wzrostowi produkcji na świecie, sporemu popytowi, brakowi barier czy rozwojowi przemysłu stoczniowego. Nie bez znaczenia jest także rosnąca liczba portów morskich na świecie. Cypr i Malta cieszą się dużą popularnością wśród eksporterów, w tym także tych z Polski.
Transport na Maltę
Z uwagi na swoje położenie Malta jest głównym ośrodkiem logistycznym i morskim w całym regionie. To wyspa, która od lat stanowi bardzo ważny punkt na handlowej mapie w rejonie Morza Śródziemnego. Od chwili wstąpienia do UE Malta jest dla krajów Europy przepustką do handlu z Afryką Północną. Kraj ten ma doskonale rozwinięty sektor transportowy. Świetne połączenia z głównymi portami w Europie, Azji czy w Afryce Północnej sprawiają, że towary można szybko transportować w różne kierunki.
Malta od zawsze odgrywała kluczową rolę w handlu śródziemnomorskim. Podobnie jest dzisiaj. Port Marsaxlokk jest największym portem Malty oraz jednym z większych w regionie Morza Śródziemnego. Jest dostosowany do obsługi ładunków różnego rodzaju.
Transport na Cypr
Cypr to bardzo atrakcyjny kierunek dla firm zajmujących się eksportem morskim. Mimo niewielkiej powierzchni ma aż 20% udziałów w światowym rynku zarządzania statkami. Kraj ten dysponuje trzecią co do wielkości flotą handlową w UE i dziesiątą największą flotą handlową na świecie. To niezależnie centrum zarządzania żeglugą w Unii Europejskiej. W skali globu zajmuje pod tym względem drugie miejsce.
Zdecydowana większość towarów eksportowanych na Cypr dociera do portu Limassol. To drugie pod względem wielkości miasto tego wyspiarskiego kraju. To największy port morski kraju, przystosowany do obsługi różnego rodzaju statków. Tylko w 2010 roku obsłużył 3,69 milionów ton ładunków.