Polska jak dotąd nie podpisała żadnych umów dwustronnych z Tanzanią. Jednak po wejściu w szeregi Unii Europejskiej ramy współpracy gospodarczej między Polską i Tanzanią zostały uregulowane dzięki umowie Economic Partnership Agreement, której nowa wersja została podpisana w roku 2014. Jej zapisy weszły w życie z dniem 1 marca 2015 roku.
Współpraca handlowa Polski i Tanzani
W 2013 roku obroty handlowe z Tanzanią wyniosły 57,8 mld dolarów, z czego na eksport przypadło 18,4 mld dolarów. Polska eksportuje w tym kierunki przede wszystkim zboża (głównie pszenicę), artykuły włókiennicze (odzież używaną), paliwa mineralne, oleje mineralne oraz produkty ich destylacji, a także maszyny i urządzenia elektryczne.
O porcie morskim Dar es Salaam
Tanzania posiada jeden z największych i najważniejszych portów w Afryce Wschodniej Dar es Salaam. Każdego roku przeładowywanych jest tam nawet 0,2 mln kontenerów TEU oraz 8 mln ton innych ładunków. To kluczowy ośrodek przeładunkowy dla całego regionu. Obsługuje on 90% ruchu morskiego w Tanzanii. Poza tym w kraju są jeszcze dwa obiekty tego typu, ale pełnią one rolę o wiele mniejszą. Dar es Salaam posiada dedykowany terminal kontenerowy, który wyposażony jest w dwie suwnice SSG zdolne do przenoszenia ładunku o wadze 35,6 ton każda. Są one obsługiwane przez sześć suwnic RTG, które służą do układania kontenerów.
Transport morski kontenerów
Z uwagi na to, że port Dar es Salaam w Tanzanii dysponuje doskonałymi warunkami do obsługi kontenerów, produkty do Tanzanii eksportowane są właśnie drogą morską za pomocą transportu pełnokontenerowego (FCL – z ang. Full Container Loading). Transport FCL jest świetnym rozwiązaniem w przypadku realizowania dużych zamówień, gdzie ilość towaru wyrażana jest w tonach lub zajmują one co najmniej kilkadziesiąt metrów sześciennych powierzchni. Wysyłki pełnokontenerowe FCL to także szansa na znaczne obniżenie kosztów transportu. W ten sposób przewozić można produkty w dużych ilościach na bardzo duże odległości. Warto przy tym pamiętać, że transport tego rodzaju jest jednocześnie bardzo bezpieczny. Ryzyko uszkodzenia czy zniszczenia towaru jest bowiem bardzo małe.
Rodzaje kontenerów w transporcie morskim
Do transportu morskiego wykorzystywane są różne typy kontenerów. Największą popularnością cieszą się tzw. kontenery uniwersalne, które są przeznaczone do transportu wszystkich ładunków drobnicowych. Po dokonaniu pewnych modyfikacji sprawdzają się także podczas przewożenia ładunków luzem – sypkich i płynnych. Do transportu ładunków wymagających stałej temperatury stosowane są kontenery chłodnicze. Ich ściany posiadają konstrukcję przekładową wypełniona pianką PUR. Wbudowana jednostka chłodząca utrzymuje w nich stałą temperaturę w przedziale od około -25 do 25 stopni Celsjusza.