Umowy podatkowe
Rząd RP podpisał z Rządem Republiki Cypryjskiej w roku 1992 Umowę w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od majątku i dochodów. W roku 2012 w Nikozji podpisany został Protokół o zmianie tej umowy. Usunięto z niej klauzulę tax sparing, która promowała zakładanie spółek fikcyjnych. Wprowadzono natomiast klauzulę wymiany informacji podatkowych, która pozwala na uzyskanie danych o dochodach Polaków w relacjach właśnie z Cyprem. Ponadto wspomniany Protokół wprowadził zmiany w sposobie opodatkowania dochodów osób będących członkami zarządów spółek. Obniżył również stawkę podatku u źródła w zakresie dywidend.
Wymiana handlowa
Cypr nie jest jak dotąd zbyt znaczącym partnerem handlowym Polski. Wskaźnik udziału wymiany handlowej między tymi dwoma krajami wynosi 0,07% całkowitego eksportu oraz 0,04% całkowitego importu Polski. Przy czym dwustronna wymiana handlowa zawsze cechuje się nadwyżką eksportu z Polski. Dodatkowo ogólny poziom wymiany handlowej od wielu lat uzależniony jest od współpracy w zakresie usług remontowych dla statków. Ich udział w polskim eksporcie w poprzednich latach wahał się od 40 do około 90%. Wynika to z faktu, że Cypr, to kraj dogodnej bariery, gdzie zarejestrowanych jest sporo polskich statków remontowanych później w polskich stoczniach.
Eksport z Polski
W roku 2017 poziom eksportu z Polski na Cypr wyniósł około 149 mln euro. Wielkość importu z Cypru do Polski osiągnęła z kolei poziom niemal 80 mln euro. Tym samym obroty handlowe między tymi dwoma krajami zamknęły się saldem dodatnim dla Polski. Wśród towarów eksportowanych z naszego kraju przeważają statki, łodzie i inne jednostki pływające, sprzęt elektryczny, artykuły spożywcze oraz urządzenia transportowe. Ponadto Polska eksportuje w tym kierunku druty i kable, meble drewniane, ubrania czy artykuły rolne – mięso, tytoń, maliny, jabłka, grzyby itd.
Port Limassol
Większość towarów eksportowanych na Cypr dociera drogą morską do portu w Limassol. To drugie pod względem wielkości miasto Cypru, które znajduje się na południowym wybrzeżu wyspy przy Zatoce Akrotiri. Miasto to posiada aż 10-kilometrową linię brzegową. Limassol jest obecnie największym portem morskim w kraju. Przystosowany jest do obsługi statków o wielkości nawet do 250 metrów. Tylko w roku 2000 w Limassol obsłużono ponad 3 500 000 ton ładunków i milion pasażerów. Port ten, to stały punkt na trasie wielu wycieczkowców.
Transport morski
W przypadku eksportu towarów z Polski na Cypr wykorzystywany jest przede wszystkim transport morski. Takie rozwiązanie ma bowiem sporo zalet. Przede wszystkim transport drogą morską jest relatywnie tani w porównaniu m.in. z transportem lotniczym. Dodatkowo, jednorazowo można w ten sposób przewieźć bardzo duże ilości towaru. Czas transportu jest wprawdzie nieco dłuższy, ale pod względem ekonomicznym transport morski przewyższa wszystkie inne formy transportu. Polskę i Cypr nie dzieli zresztą w praktyce zbyt duża odległość. Większość towaru eksportowanego w tym kierunku trafia do największego i najbardziej zatłoczonego portu w kraju, a więc do wspomnianego Limassol.