W Polsce działa już ponad 2 tysiące spółek z udziałem kapitału zagranicznego. Wiele z nich jest obecnych w naszym kraju od początku XX wieku, a więc mają już ponad 100 lat. Jednak w ciągu ostatnich 10 lat liczba zarejestrowanych w Polsce spółek z udziałem kapitału zagranicznego wzrosła aż o 37%. Oznacza to inwestycje na poziomie 11 mld euro. Polska najmocniej związana jest ze Szwecją.
Handel zagraniczny Polski z Skandynawią
Kraje skandynawskie od wielu lat pozostają niezmiennie w czołówce partnerów handlowych Polski, zarówno w zakresie importu, jak i eksportu. Utrzymują się cały czas w pierwszej trójce kierunków polskiego eksportu (stanowią około 7% całości).
Wśród krajów skandynawskich największym partnerem handlowym Polski cały czas jest Szwecja. Zajmuje ona obecnie ósme miejsce wśród największych zagranicznych rynków zbytu dla towarów z Polski. Nieco dalej, bo na miejscu 15. plasuje się Norwegia, a na 17. Dania. Polscy eksporterzy bardzo cenią sobie kontrahentów z krajów skandynawskich. Nie bez powodu zajmują oni bowiem czołowe miejsce w zakresie wiarygodności biznesowej. Kraje skandynawskie uważane są za najlepszych płatników i wyróżniają się na tle całej Europy bardzo wysoką moralnością płatniczą.
Jakie produkty Polska eksportuje do krajów skandynawskich ?
Polska do krajów skandynawskich eksportuje m.in. produkty metalowe, oleje mineralne, sprzęt mechaniczny, aparaturę mierniczą, tekstylia, meble, a także różnego rodzaju wyroby z korka i gumy. Rośnie również zainteresowanie polskimi artykułami spożywczymi. To o tyle istotna informacja, że rynek skandynawski jest uważany za dość hermetyczny w tym zakresie. Ponadto mieszkańcy Skandynawii dość sceptycznie podchodzą do artykułów obcych marek i są wobec nich bardzo nieufni.
Na wysoki wynik polskiego eksportu do krajów skandynawskich wpływ ma fakt, że Polska również znajduje się w basenie Morza Bałtyckiego. Ma więc dostęp do rozwijającego się prężnie transportu drogą morską. Eksperci przewidują, że w kolejnych latach polski eksport do Skandynawii będzie rosnąć nadal, głównie ze względu na rozwijający się cały czas potencjał polskich portów.
Transport morski do krajów Skandynawskich
Zdecydowana większość towarów eksportowanych do krajów skandynawskich przewożona jest drogą morską. Transport morski jest stosunkowo niedrogi, a przy tym pozwala na przewożenie towarów o znacznej masie. Polska ma przy tym tę przewagę, że położona jest w basenie tego samego morza co Szwecja, Dania czy Norwegia.
Eksperci są zdania, że z uwagi na prężnie rozwijającą się współpracę handlową Polski i Skandynawii transport morski w rejonie Morza Bałtyckiego będzie cały czas zyskiwał na znaczeniu. Już teraz budowane są nowe miejsca przeładunkowe czy terminale portowe. Wszystko to po to, aby usprawnić proces rozładunku i załadunku towaru.