Polska i Madagaskar utrzymują stosunki dyplomatyczne od roku 1973. Jednak w praktyce umowa handlowa podpisana między dwoma stronami za czasów PRL wygasła w roku 2004 w chwili wejścia Polski do Unii Europejskiej.
Wymiana handlowa
W roku 2009 wymiana handlowa między Polską a Madagaskarem wyniosła około 6,7 mln euro. Z czego zdecydowana większość, bo aż 5,1 mln euro przypadło na eksport z Polski w kierunku Madagaskaru. Madagaskar jest dla polskich eksporterów bardzo perspektywicznym kierunkiem. Szczególnie duże zapotrzebowanie jest w tym rejonie na produkty rolno-spożywcze. Lokalny rynek potrzebuje również wielu maszyn i urządzeń przemysłowych.
Transport morski
Transport produktów z Polski na Madagaskar odbywa się przede wszystkim drogą morską, za pośrednictwem odpowiednich kontenerów. W praktyce wymiary kontenerów są uregulowane przepisami międzynarodowymi.
Transport kontenerowy
Transport morski kontenerowy na Madagaskar to doskonały pomysł dla tych eksporterów, którym zależy na przewożeniu dużej liczby produktów przy możliwie najniższych kosztach. Kontenery niewątpliwie posiadają ogromną pojemność, co pozwala w czasie jednego załadunku przewieźć bardzo dużą ilość towaru. Obniża to całościowe koszty przewozu i wpływa również na wysokość cen produktów. Kolejną zaletą tego rodzaju transportu jest możliwość przewożenia ładunków w całości. Kontenery nie wymagają bowiem rozładowywania towarów za każdym razem, gdy te wymagają przeniesienia z miejsca na miejsce. Minimalizuje to ryzyko zagubienia towaru czy jego zniszczenia. Nie mniejsze znaczenie ma to, że kontenery przystosowane są do transportu różnego rodzaju produktów.
Transport morski jest wybierany z uwagi na wygodę i niską cenę. Wprawdzie jego mankamentem jest dość długi czas trwania przewozu towaru, ale w przypadku wielu produktów nie ma to zbyt dużego znaczenia.
Eksport na Madagaskar
Decydując się na eksport w kierunku Madagaskaru, warto rozpocząć współpracę z doświadczoną firmą spedycyjną. Nie wszyscy zdają sobie bowiem sprawę z tego, że w przypadku handlu międzynarodowego obsługa transportowa ładunków jest bardzo skomplikowana i wieloetapowa. Trzeba załatwić wiele formalności, ubezpieczyć towar czy zająć się odprawą celną. Z pomocą przyjść może jednak spedytor, który zajmie się tymi elementami. Dodatkowo można wówczas sporo zaoszczędzić. Firmy spedycyjne są w stanie często wynegocjować lepsze warunki cenowe z agencjami celnymi czy armatorami. Dla eksportera oznacza to zysk. Jest to również o tyle istotne, że rynek madagaskarski nie należy do najłatwiejszych dla eksporterów z Polski. Jest bowiem wciąż mało znany.