Polska wciąż związana jest z Senegalem umową o komunikacji lotniczej, która została podpisana jeszcze w roku 1969. Do roku 1981 Polska posiadała również zgodę na dokonywanie odłowów na wodach terytorialnych Senegalu, ale z powodu niewywiązywania się z zobowiązań inwestycyjnych została ona wypowiedziana.
Współpraca Polski i Senegalu
Członkostwo Polski w Unii Europejskiej w żadnym stopniu nie ogranicza możliwości zawierania umów o współpracy gospodarczej z krajami afrykańskimi, w tym z Senegalem. Jednak umowa taka nie może regulować przedmiotu, który pozostaje w wyłącznej kompetencji UE, a ponadto zawarcie umowy musi zostać wcześniej skonsultowane z Wspólnotą i państwami członkowskimi. W roku 2014 Komisja Europejska zakończyła negocjacje z krajami Afryki Zachodniej, w tym z Senegalem w sprawie porozumienia EPA, którego celem jest uregulowanie wzajemnych relacji handlowych i zagwarantowanie dostępu do rynku. Proces ten ma składać się z kilku etapów i trwać docelowo 20 lat.
Senegal jeden z najważniejszych partnerów handlowych Polski
Z danych Ministerstwa Gospodarki wynika, że w latach 2008-2012 wartość polsko-senegalskich obrotów handlowych zwiększyła się z 4,3 mln euro do niemal 34 mln euro. W roku 2015 wyniosła już 70,67 mln dolarów, z czego ponad 43 mln dolarów stanowił polski eksport do Senegalu. Tym samym Senegal jest jednym z najważniejszych partnerów handlowych Polski w Afryce Zachodniej.
Jakie produkty Polscy producenci eksportują do Senegalu?
Najważniejszą pozycję w polskim eksporcie do Senegalu zajmują produkty spożywczo-rolne (58,5%) – przetwory ze zbóż, mąki, skrobi i mleka. Na drugim miejscu znajdują się produkty mineralne (15% udziału) w tym nawozy, a na trzecim wyroby przemysłu chemicznego (około 10% udziału).
Zalety transportu morskiego do Senegalu
Eksport z Polski do Senegalu odbywa się przede wszystkim drogą lotniczą i morską. Transport do Senegalu drogą morską ma wiele zalet. Najważniejsza z nich to ekonomiczność, gdyż koszty eksportu morskiego są stosunkowo niewielkie, zwłaszcza w porównaniu do transportu lotniczego. W zależności od ilości przewożonego towaru można zdecydować się na wynajęcie całego kontenerowca lub jedynie jego części. To drugie rozwiązanie jest korzystne w przypadku przewozu mniejszych ładunków. Statki jednak najczęściej są wykorzystywane do transportowania większych ilości produktów. Wadą tego środka transportu jest jedynie czas, ale nie w przypadku wszystkich produktów ma on tak duże znaczenie.
Zalety transportu lotniczego do Senegalu
Oprócz transportu morskiego polscy eksporterzy wysyłający swoje towary do Senegalu korzystają z transportu lotniczego. Obecnie nie istnieje szybszy środek transportu niż samolot. W ten sposób transportowane są przede wszystkim produkty o wyższej wartości czy te z krótszym czasem przydatności do spożycia np. owoce. Jednostką ładunkową w tym przypadku są kilogramy. W transporcie lotniczym są jednak ograniczenia, przede wszystkim związane z wielkością samego samolotu. Towary, których wysokość przekracza 158 cm wysyłane są specjalnymi samolotami typu frachtowiec. Jednak warto pamiętać, że w samolocie można przewozić również towary uznawane za niebezpieczne, których transport objęty jest specjalnymi regulacjami.