Od kilku lat obroty handlowe między Polską i Indonezją systematycznie rosną. Dzięki dużemu potencjałowi ekonomicznemu, sporym zasobom surowców naturalnych oraz strategicznemu położeniu, Indonezja stanowi dla naszego kraju bardzo perspektywiczny obszar kontaktów gospodarczych i handlowych.
Handel zagraniczny między Polską, a Indonezją
W roku 2017 Polska obchodzi już 62. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych z Indonezją. W ciągu ostatnich kilku lat można zaobserwować działania mające na celu zacieśnienie współpracy gospodarczej z tym krajem. Utrzymywane są m.in. ciągłe kontakty bilateralne na szczeblu parlamentarnym oraz organizowane konsultacje ministerialne. Tylko w 2015 roku do Indonezji udały się trzy misje gospodarcze. Kraj ten znalazł się także na liście programu mającego na celu pobudzenie polskiego eksportu.
Produkty eksportowane do Indonezji
Obecnie do Indonezji eksportowane są przede wszystkim produkty przemysłu chemicznego, maszyny i urządzenia rejestrujące dźwięki, produkty pochodzenia zwierzęcego, wyroby z metali nieszlachetnych, kauczuk oraz tworzywa sztuczne. Część produktów, które trafiają z Polski do Indonezji nie jest odnotowywana w oficjalnych statystykach, gdyż handel odbywa się za pośrednictwem państw europejskich lub Singapuru. Warto również wspomnieć, że dość dużą aktywność na azjatyckim rynku wykazują polskie firmy mleczarskie, których eksport stanowi niemal 2% indonezyjskiego rynku mleczarskiego. Oficjalnie jest tam zarejestrowanych około 10 przedsiębiorców.
Jakie produkty mają potencjał eksportowy?
Szansy na poprawę bilansu handlowego należy upatrywać przede wszystkim w górnictwie, wyposażeniu służb publicznych, technologiach środowiskowych, sprzęcie medycznym czy ICT. Stale rośnie też popyt na dobra konsumpcyjne, a więc żywność (słodycze, owoce, produkty mleczne) i kosmetyki. W tym przypadku konieczne jest jednak uzyskanie certyfikatu halal. To procedura dość długotrwała i skomplikowana. Polskie produkty w Indonezji są jednak postrzegane jako dobre jakościowo, a przy tym tańsze niż te pochodzące np. z Europy Zachodniej.
Formalności w handlu zagranicznym z Indonezją
Indonezja chroni swój rynek wieloma rozporządzeniami i ustawami. Bez zgody tamtejszego parlamentu nie ma np. zgody na legalny eksport sprzętu wojskowego do Indonezji. Ponadto w roku 2014 została przyjęta ustawa podnosząca stawki podatku od importu wielu towarów np. elektroniki, kosmetyków czy odzieży. Zagraniczne firmy są też często dyskryminowane w zakresie stosowania podatku akcyzowego dla importowanych produktów czy kontyngentów importowych. Wyznaczono m.in. porty morskie i lotnicze do importu niektórych towarów.
Bariery eksportowe
Dla polskich eksporterów sporą przeszkodą są też indonezyjskie standardy w odniesieniu do wybranych towarów. Indonezja nie uznaje wszystkich międzynarodowych certyfikatów. Dochodzą również kwestie niewydolności systemu administracji publicznej czy słabo rozwinięta infrastruktura. Wszystko to powoduje niekiedy znaczne opóźnienia w transporcie morskim, lądowym i lotniczym. Długotrwałe są także same odprawy celne. W takiej sytuacji warto pokusić się o pomoc ze strony lokalnego pośrednika.