Rosnące zapotrzebowanie na karmy specjalistyczne dla zwierząt
W Indonezji żyje duża liczba zwierząt domowych. Jednak koncept opieki nad nimi dopiero się tam rodzi. Mimo to jest to spory impuls do rozwoju branży. W dużych miastach coraz więcej osób sięga po specjalną karmę dla zwierząt. To szansa dla jej eksporterów, również z Polski.
Sporo osób sięga po produkty specjalistyczne, które dopasowane są do rasy, a także wieku zwierzęcia. Rośnie też zapotrzebowanie na akcesoria dla zwierząt czy kosmetyki. Wynika to z rosnącej populacji zwierząt domowych w Indonezji oraz zmieniającego się stylu życia. Rynek karmy i akcesoriów dla zwierząt warty jest już około 45 mln dolarów i cały czas rośnie – w dużym tempie (25% w skali roku).
Popularna w Indonezji karma dla zwierząt może mieć formę suchych i mokrych przekąsek przeznaczonych dla kotów, psów, ptaków czy innych zwierząt domowych. Obecnie jednak zdecydowanie najpopularniejsze są tam psy. W tym przypadku największą rolę odgrywa karma sucha, którą preferują psy, w przeciwieństwie do kotów. Na rynku rośnie także udział przekąsek dla zwierząt, które są jednak skierowane do bogatszych odbiorców.
Indonezja jest krajem mocno zaludnionym, z wysoką konsumpcją i szybko rozwijającą się klasą średnią. To rynek bardzo perspektywiczny dla eksporterów karmy dla zwierząt. Jego potencjał wciąż nie został w pełni wykorzystany. Warto go więc rozważyć jako rynek docelowy dla polskich producentów karmy dla zwierząt. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług lokalnego pośrednika lub dystrybutora, zwłaszcza w kwestiach związanych z biurokracją.
O czym eksporter powinien pamiętać?
Eksport karmy dla zwierząt jest dość specyficzny. Są to produkty najczęściej pochodzenia zwierzęcego, a więc muszą spełniać pewne ściśle określone normy. Przede wszystkim do Indonezji nie można wwozić mięsa ani żadnych jego przetworów z krajów walczących z chorobami zwierzęcymi. Ponadto sam proces zatwierdzania produktów składa się z trzech etapów. Są to: przegląd dokumentacji, inspekcja na miejscu i ocena inspekcji. Inspekcja przeprowadzana na miejscu w danym zakładzie ma na celu zweryfikowanie zgodności przedłożonej dokumentacji ze stanem faktycznym.