Polska to ósmy na świecie i piąty w Europie eksporter jachtów i innych łodzi rekreacyjnych oraz sportowych jednostek pływających. Od stycznia do września 2021 roku eksport wzrósł aż o 38% w stosunku do analogicznego okresu 2019. W skali roku polskie stocznie produkują około 22 tysiące jachtów motorowych i żaglowych. Mowa w tym przypadku zarówno o jachtach luksusowych, jak i jednostkach pływających przeznaczonych dla początkujących żeglarzy. Aż 95% produkcji trafia na eksport, ponieważ jachty są wciąż luksusowym produktem. Polskie stocznie specjalizują się głównie w jachtach motorowych o długości do 9 metrów (zajmują pod tym względem drugie miejsce na świecie, po USA), ale realizują także coraz liczniejsze zamówienia indywidualne.
Eksport jachtów luksusowych z Polski – główni odbiorcy
Kto jest głównym odbiorcą polskich jachtów? Okazuje się, że najwięcej jachtów eksportowanych jest do Niemiec – w roku 2020 było to 17% wartości polskiego eksportu. Kolejne miejsce zajmują Stany Zjednoczone (15%) i Francja (11%). Polskie jednostki pływające znajdują odbiorców także w innych krajach Unii Europejskiej i nie tylko. Cenione są m.in. w Turcji, Chinach, Australii, Japonii, Tajlandii oraz krajach Bliskiego Wschodu. Perspektywicznym kierunkiem jest Ameryka Łacińska, ponieważ jest tam wiele regionów, które wykorzystywane mogą być do rejsów. Regularnie rośnie także wartość eksportu jachtów motorowych – w roku 2020 wyniosła 2 mld złotych, a dla porównania w roku 2016 1,6 mld zł.
Polskie jachty są dzisiaj synonimem luksusu. Zresztą w ciągu kilku ostatnich lat cały rynek jachtowy odczuł znaczny wzrost zainteresowania , ponieważ coraz więcej osób preferuje spokojny odpoczynek na morzu. Rośnie też popularność katamaranów. Jachty produkowane w polskich stoczniach głównie trafiają na eksport. Natomiast są jednak i klienci z Polski, a ich liczba także rośnie.
Polskie jachty podbijają świat – w czym tkwi ich fenomen?
W Polsce funkcjonują nie tylko duże stocznie z polskim kapitałem, ale i mniejsze obiekty, w których produkowane są jachty dla zagranicznych marek. Polska od lat 90. ubiegłego wieku rozwija swoje możliwości produkcyjne i otwiera nowe centra badawczo-rozwojowe, przez co cieszy się dużym zainteresowaniem wśród zagranicznych firm, które zlecają produkcje. Sukcesy branży to w dużej mierze efekt intensywnej współpracy z ośrodkami naukowo-edukacyjnymi. Polska jest ceniona na całym świecie jako producent wysokiej klasy łodzi, a Polskie jachty cieszą się ogromnym zainteresowaniem na międzynarodowych targach czy wystawach jachtowych.
Polska jest prawdziwym pionierem nowych rozwiązań w przemyśle jachtowym, a Polscy producenci dyktują trendy, które inni później powielają. Mowa tutaj np. o opuszczanych burtach. Zagraniczni klienci wybierają polskie stocznie z uwagi na niższe koszty produkcji i spore możliwości firm w zakresie designu, technologii czy jakości wykończenia. Polscy projektanci wykorzystują te same materiały, którymi dysponują stocznie na południu Europy czy Skandynawii.