Wysyłki morskie do portu Umm Qasr w Iraku.
Polska i Irak podpisały w przeszłości wiele umów w zakresie współpracy gospodarczej. Są to m.im. Umowa o współpracy gospodarczej i technicznej z roku 1972 czy Protokół w sprawie przyspieszenia projektów przemysłowych z roku 1973. W latach 1970 -1990 Irak był zresztą jednym z większych partnerów gospodarczych Polski na całym Bliskim Wschodzie. Stosunki ochłodziły się po roku 1991 na skutek przyłączenia się Polski do sankcji gospodarczych nałożonych przez ONZ na Irak. Jednak od obalenia rządów Saddama Husajna polski eksport w tym kierunku cały czas rośnie. Rozszerza się także asortyment eksportowanych towarów.
Współpraca Polski z Irakiem
Irak w maju 2012 roku podpisał z Unią Europejską Umowę o Partnerstwie i Współpracy (z ang. Partnership and Cooperation Agreement). Jak dotąd ratyfikowało ją jednak 9 krajów. Część handlowa tego porozumienia ma charakter niepreferencyjny i zawiera klauzule oparte na zobowiązaniach, które regulowane są w ramach reguł WTO. Porozumienie określa też dokładnie kwestie w zakresie ograniczeń ilościowych w eksporcie czy podatkach eksportowych. UE to drugi po USA partner handlowy Iraku.
W pierwszym kwartale roku 2014 eksport z Polski do Iraku osiągnął poziom ponad 50 mln dolarów. Było to aż 37% rocznego eksportu z roku poprzedniego i 54% eksportu z roku 2012. W roku 2018 według danych GUS polski eksport do Iraku wyniósł prawie 116 mln dolarów. W stosunku do roku poprzedniego eksport z Polski w tym kierunku wzrósł o niemal 22 mln dolarów. Największy przyrost sprzedaży zanotowano przy tym w pozycjach takich jak narzędzia i przyrządy lekarskie oraz weterynaryjne, przetwory z mąki, sery i twarogi oraz przetwory spożywcze. Polska do Iraku eksportuje ponadto maszynki do golenia i brzytwy, kosiarki i maszyny żniwne, wyroby cukiernicze, budynki prefabrykowane, jaja oraz preparaty i środki do makijażu.
Port Umm Qasr
Eksport z Polski do Iraku odbywa się przede wszystkim drogą morską do portu Umm Qasr. Początkowo była to niewielka wieś rybacka. Zmieniło się to w czasie II wojny światowej, gdy alianci założyli tam tymczasowy port służący do rozładunku dostaw ze Związku Radzieckiego. W latach 50. XX wieku port rozbudowano i powstał duży port głębokowodny. Jego budowa została zakończona w roku 1961. Port działa prężnie do dnia dzisiejszego, obsługując każdego roku ogromną ilość towaru.
Transport morski do Iraku
Transport morski cieszy się mimo upływu lat niesłabnącą popularnością i jest najchętniej wykorzystywany przez eksporterów, zwłaszcza w takich kierunkach jak Irak. Jest przede wszystkim znacznie tańszy niż np. transport lotniczy. Ponadto na statki załadować można o wiele więcej towaru niż ma to miejsce w przypadku samolotów. W ten sposób eksportuje się przede wszystkim towary, dla których czas podróży nie ma dużego znaczenia. Co ciekawe, coraz lepiej ma się również transport żywności drogą morską. Wynika to z zastosowania technologii, które pozwalają w czasie długiej drogi morskiej utrzymać odpowiednie warunki dla żywności, a więc kontrolowaną temperaturę.