Australia to jedna z bardziej rozwiniętych gospodarek na świecie. Polski eksport do Australii przekracza import prawie trzy razy i cały czas wykazuje tendencję wzrostową. Szczególnie duży wzrost odnotowano w latach 2019 – 2020. W roku 2020 wartość polskiego eksportu do Australii wyniosła około 820 milionów euro.
Towary transportowane do Australii
Z Polski do Australii eksportowane są przede wszystkim maszyny i urządzenia elektryczne, środki do prania, środki czyszczące, kamienie szlachetne i półszlachetne, perły, metale, sztuczna biżuteria, meble, materace, lampy czy pościel. Co ciekawe, Australia wprowadza pewne ograniczenia dotyczące niektórych towarów. Tak jest w przypadku wyrobów ceramicznych, tytoniu, zapalniczek, noży czy sztyletów – na ich eksport potrzebna jest specjalna zgoda.
Transport morski vs. lotniczy
Z uwagi na dużą odległość Polski od Australii transport towarów odbywa się przede wszystkim drogą morską lub lotniczą. Oba rozwiązania mają swoje zalety jak i wady. Transport morski w handlu międzynarodowym jest najczęściej wybieraną możliwością. Wynika to ze stosunkowo niskiej ceny w porównaniu do opcji lotniczej. Dodatkowo cechuje się bardzo dużą ładownością. Z drugiej strony transport morski zajmuje o wiele więcej czasu niż transport lotniczy. Na transport drogą lotniczą eksporterzy stawiają szczególnie w określonych przypadkach. W ten sposób transportowane są towary o krótkiej dacie przydatności. Jest on dobrym rozwiązaniem przy przewożeniu leków, które wymagają określonej temperatury transportu oraz muszą szybko znaleźć się w miejscu docelowym. Poza tym transport lotniczy jest bezpieczniejszy. Sprawdza się przy eksporcie towarów luksusowych.
Fumigacja eksportowa
Przygotowując wysyłkę towaru do Australii należy pamiętać o fumigacji wszystkich elementów drewnianych czyli o obróbce chemicznej mającej na celu przygotowanie drewna do wykorzystania w transporcie międzynarodowym
Oprócz standardowej fumigacji należy pamiętać również o sezonowej fumigacji BMSB przeciwko tarczówce marmurkowej. Jest to potencjalny i poważny szkodnik żerujący na ponad 300 gatunkach roślin. Jesienią dostają się do pojazdów oraz budynków szukając schronienia na zimę. W przypadku zagrożenia wytwarzają substancje chemiczna o przykrym zapachu, może on wywołać reakcje alergiczna. Fumigacji ta wykonywana jest dla docelowych towarów wyprodukowanych lub wysłanych z docelowych krajów ryzyka, które zostały wysłane w okresie od 1 września do 30 kwietnia, a także do statków, które cumują, ładują lub przeładowują z docelowych krajów ryzyka w tym samym okresie.Kraje ryzyka to m.in. Polska, Niemcy, Francja, USA, Kanada.
Wsparcie na każdym etapie eksportu
Stawiamy na rozwój polskich eksporterów, dlatego z zapałem i pełnym zaangażowaniem bierzemy udział w przygotowaniach do eksportu poza granice UE. Z chęcią odpowiadamy na wszystkie pytania zarówno na etapie ofertowania jak i późniejszej realizacji wysyłki. Jesteśmy po to, by rozwiać wszelkie wątpliwości i sprawić, by to co nowe i nie zawsze zrozumiałe przebiegło bezproblemowo.
W Speedwayu polegamy na sobie nawzajem, dbamy także o dobre relacje z naszymi partnerami, to sprawia, że zawsze jesteśmy w stanie wypracować rozwiązanie dopasowane do potrzeb załadowcy jak i odbiorcy.
Jeżeli przygotowujesz się do eksportu do Australii chętnie udzielimy wsparcia i poprowadzimy Cię podczas pierwszych oraz kolejnych wysyłek morskich.
Jesteśmy do Twojej dyspozycji pod nr telefonu +48 533 850 780 lub adresem mailowym sales@sfspoland.com