Australia to jedna z bardziej rozwiniętych gospodarek na świecie. Polski eksport do Australii przekracza import prawie trzy razy i cały czas wykazuje tendencję wzrostową. Szczególnie duży wzrost odnotowano w latach 2019 – 2020. W roku 2020 wartość polskiego eksportu do Australii wyniosła około 820 milionów euro.

 

Towary transportowane do Australii

Z Polski do Australii eksportowane są przede wszystkim maszyny i urządzenia elektryczne, środki do prania, środki czyszczące, kamienie szlachetne i półszlachetne, perły, metale, sztuczna biżuteria, meble, materace, lampy oraz pościel. Co ciekawe, Australia wprowadza pewne ograniczenia dotyczące niektórych towarów. Tak jest w przypadku wyrobów ceramicznych, tytoniu, zapalniczek, noży czy sztyletów – na ich eksport potrzebna jest specjalna zgoda.

Transport morski vs. lotniczy

Z uwagi na dużą odległość Polski od Australii transport towarów odbywa się przede wszystkim drogą morską lub powietrzną. Oba rozwiązania mają swoje zalety jak i wady. Transport morski w handlu międzynarodowym jest najczęściej wybieraną opcją. Wynika to ze stosunkowo niskiej ceny oraz dużo większej ładowności – w porównaniu do lotniczego. Dodatkowo cechuje się bardzo dużą ładownością. Z drugiej strony wysyłka towarów drogą morską zajmuje o wiele więcej czasu niż transport lotniczy. Na tę drugą opcję eksporterzy stawiają szczególnie w określonych przypadkach. W ten sposób transportowane są towary o krótkiej dacie przydatności. To dobre rozwiązanie przy przewożeniu leków, wymagających określonej temperatury w czasie przewożenia, oraz innych towarów, które muszą szybko znaleźć się w miejscu docelowym. Poza tym opcja ta jest bezpieczniejsza. Sprawdza się przy eksporcie towarów luksusowych.

Fumigacja eksportowa

Przygotowując wysyłkę towaru do Australii należy pamiętać o fumigacji wszystkich elementów drewnianych czyli o obróbce chemicznej mającej na celu przygotowanie drewna do wykorzystania w transporcie międzynarodowym

Oprócz standardowej fumigacji trzeba pamiętać również o sezonowej fumigacji BMSB przeciwko tarczówce marmurkowej. Jest to potencjalny i poważny szkodnik żerujący na ponad 300 gatunkach roślin. Jesienią dostają się do pojazdów oraz budynków szukając schronienia na zimę.W przypadku zagrożenia wytwarza substancję chemiczną o przykrym zapachu, która może wywoływać reakcję alergiczną. Fumigacja wykonywana jest dla docelowych towarów wyprodukowanych lub wysyłanych z krajów ryzyka, które zostały wysłane w okresie od 1 września do 30 kwietnia. Jest też niezbędna w przypadku produktów przewożonych na statkach, które cumują, ładują lub przeładowują towary w krajach ryzyka w tym samym okresie. Kraje ryzyka to m.in. Polska, Niemcy, Francja, USA oraz Kanada.

Wsparcie na każdym etapie eksportu

Stawiamy na rozwój polskich eksporterów, dlatego z zapałem i pełnym zaangażowaniem bierzemy udział w przygotowaniach do eksportu poza granice UE. Z chęcią odpowiadamy na wszystkie pytania – zarówno na etapie przygotowywania oferty, jak i późniejszej realizacji wysyłki. Jesteśmy po to, by rozwiać wszelkie wątpliwości i sprawić, by to, co nowe i nie zawsze zrozumiałe przebiegło bezproblemowo.

W Speedwayu polegamy na sobie nawzajem, dbamy także o dobre relacje z partnerami biznesowymi. Dzięki temu zawsze jesteśmy w stanie wypracować rozwiązanie dopasowane do potrzeb załadowcy oraz odbiorcy.

Jeżeli przygotowujesz się do eksportu do Australii, chętnie udzielimy Ci wsparcia i poprowadzimy przez pierwszą oraz kolejne wysyłki. Jesteśmy do Twojej dyspozycji pod nr telefonu +48 533 850 780 lub adresem mailowym sales@sfspoland.com.

Podatki od importowanego towaru

Istnieją dwa podstawowe rodzaje podatków, jakie mogą zostać nałożone na towar sprowadzany do Australii. Należą do nich:

1. Cło – ustalanie wysokości cła zależy od wartości towaru. Wyznaczeniem tej właściwości zajmują się agenci celni, którzy działają w zgodzie z międzynarodowym systemem, gdzie każdy towar posiada właściwy dla siebie numer. Przy ustalaniu wysokości cła nie bierze się pod uwagę kosztów transportu czy ubezpieczenia danego towaru.

Stawki celne zależą również od pochodzenia towaru, gdyż w niektórych przypadkach stosowana jest stawka preferencyjna, na przykład import towarów z Nowej Zelandii nie wymaga opłaty cła.

2. Podatek od towarów i usług (GST) – to rodzaj podatku będącego australijskim odpowiednikiem naszego VAT-u. Ostatecznie, do zapłaty podatku dochodzi z kieszeni konsumentów, niemniej jednak przed wprowadzeniem towaru na rynek, to osoba dokonująca importu musi dokonać uiszczenia odpowiedniej kwoty.

GST wynosi 10% wartości towaru. Do ustalenia wysokości stawki wykorzystuje się sumę obliczaną z wartości celnej, cła oraz kosztów ubezpieczenia i transportu.

Kwestia odpowiedniego metkowania produktów

Prawo handlowe obowiązujące w Australii wymaga, aby wszystkie importowane produkty posiadały właściwy opis. Etykieta produktu nie może wprowadzać konsumenta w błąd i musi informować go o kraju pochodzenia danego towaru. Spełnieniu osobnych wymagań podlegają produkty spożywcze, farmaceutyczne oraz rolnicze.

Etap kwarantanny

W Australii panuje bardzo restrykcyjny system wwożenia określonych produktów. Celem stawiania surowych wymogów jest ochrona tutejszych gatunków roślin i zwierząt. Wszystkie produkty, jakie są eksportowane do Australii poddaje się ścisłej kontroli i badaniom. Jeżeli zostaną one uznane za niebezpieczne dla tutejszego środowiska, przechodzą kwarantannę.

Wytyczne odnośnie tego procesu względem towarów zostały zawarte w bazie ICON, stworzonej przez specjalny urząd do spraw kwarantanny, który nosi nazwę AQIS (Australian Quaratine and Inspection Service).

Procedury eksportu do Australii bywają uciążliwe, dlatego aby eksport towarów przebiegał poprawnie niezbędne jest doświadczenie oraz kontakty z lokalnymi służbami. To wszystko oferujemy Ci w ramach naszej usługi eksportu. Zapoznaj się z naszą ofertą i skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci kompleksowo zrealizować eksport do Australii.