Eksport morski to najlepszy sposób przewożenia dużych ilości ładunku. Od lat 60. XX wieku w transporcie tym wykorzystywane są przede wszystkim kontenery. Transport drogą morską jest najtańszą i jednocześnie najbardziej przyjazną dla środowiska naturalnego metodą przewozu towarów, chociaż czas takiego transportu może być nieco dłuższy.
Potężny rynek morskiego eksportu towarowego
Eksport towarów drogą morską stanowi potężny rynek, który wciąż się rozwija. Wielkie kontynenty jak Azja, Europa, Ameryka Północna i Południowa są połączone przez sieć morskich tras handlowych, dzięki którym różnego rodzaju dobra przemieszczają się między portami na całym świecie. Statki kontenerowe, bulkery, tankowce i inne typy jednostek pływających są nieustannie wykorzystywane do przewozu towarów o różnym charakterze – od żywności i tekstyliów po paliwo, surowce czy maszyny przemysłowe.
Transport FCL a LCL
FCL (z ang. Full Container Load) to transport pełnokontenerowy. W tym przypadku cały kontener jest wykorzystywany przez jednego nadawcę czy odbiorcę. Jest to świetny sposób na przewożenie większej ilości ładunku. Nie ma jednak konieczności wykorzystywania całej jego powierzchni. LCL (z ang. Less than Container Load) to transport towarów w mniejszej ilości. W tym przypadku wykorzystuje się tylko pewną część kontenera. Miejsce w kontenerze jest dzielone z właścicielami innych ładunków. Transport drobnicowy często stosowany jest także w przypadku wysyłki partii testowej towaru. Ogólne koszty zależą wówczas m.in. od jego wagi i objętości. Ładunek transportowany jest pomiędzy magazynami konsolidacyjnymi. To tam ma miejsce formowanie kontenera z ładunków dla różnych odbiorców, a potem następuje dostawa kontenera do miejsca docelowego.
Warunki INCOTERMS
Warunki Incoterms (z ang. International Commercial Terms) opisują ryzyko, obowiązki oraz koszty między sprzedającym a kupującym. Są to Międzynarodowe Reguły Handlu, które co jakiś czas są aktualizowane. 1 stycznia 2020 w życie weszły nowe warunki Incoterms 2020. Składają się one z 11 reguł handlowych. Najpopularniejszą formą współpracy są warunki CFR (z ang. Cost andFreight). Zgodnie z tą formułą koszty są dzielone między załadowcą a odbiorcą. Załadowca pokrywa koszty dostawy kontenera do portu, odprawy celnej eksportowej, ważenia, kosztów portowych w porcie załadunku na statek, a także koszt frachtu morskiego do portu rozładunku. Na tym etapie odpowiedzialność za realizację dalszej trasy dostawy przechodzi na odbiorcę.
Zalety eksportu morskiego
Eksport morski oferuje szereg kluczowych zalet, które przyczyniają się do jego popularności. 1. Skala i pojemność – statki transportowe mogą przewozić duże ilości towarów w jednym rejsie. Jest to niezwykle efektywna metoda transportu w przypadku masowych ładunków lub wyjątkowo dużych konstrukcji. 2. Niskie koszty – w porównaniu do innych środków transportu eksport morski często oferuje niższe koszty, zwłaszcza w przypadku długodystansowych podróży. 3. Niski wpływ na środowisko – statki morskie stają się coraz bardziej przyjazne dla środowiska, a transport drogą morską ma zazwyczaj mniejszy wpływ na klimat niż transport lotniczy czy drogowy. 4. Globalne zasięgi – dzięki sieci tras morskich towar może dotrzeć do najdalszych zakątków świata, ułatwiając wymianę kultury, technologii i dóbr konsumpcyjnych. Eksport morski jest zdecydowanie najpopularniejszym sposobem przewozu towarów na znaczne odległości. Pod względem kosztów transport drogą powietrzną nie może się z nim równać. Wysyłka samolotem to optymalny wybór, gdy towar ma być dostarczony w krótkim czasie. Z kolei transport statkiem to dobre rozwiązanie w przypadku przewozu ładunków o większych gabarytach oraz wadze. Ładunki, które nie mieszczą się w kontenerach standardowych, mogą być przewożone w kontenerach specjalistycznych, takich jak open top lub flat rack.