Polskie słodycze cieszą się coraz większą popularnością na całym świecie i powoli stają się jednym z naszych najlepszych towarów eksportowych. Nic w tym dziwnego, w Polsce nie brak cenionych producentów słodyczy. Do najbardziej znanych polskich słodyczy na pewno należą produkowane według tradycyjnej receptury krówki mleczne, twarde i nadziewane karmelki, landrynki, lizaki różnego rodzaju oraz wszelkiego typu wyroby czekoladowe.
Polskie słodycze w Chinach
Polskie słodycze cieszą się coraz większym uznaniem w krajach azjatyckich, w szczególności w Chinach. Tylko w ciągu 3 ostatnich lat sprzedaż słodyczy do Chin zwiększyła się niemal 14 razy i przekroczyła kwotę zawrotnych 60 mln euro. Tamtejszy rynek jest olbrzymi, a europejskie produkty cieszą się sporym uznaniem z uwagi na wysoką jakość wykonania. Największą popularnością cieszą się czekolady oraz wyroby czekoladowe różnego rodzaju, a także ciastka. Na podniesienie konkurencyjności polskiego rynku w tym zakresie ma wpłynąć zniesienie kwot cukrowych, które ma nastąpić jeszcze w tym roku. Do tej pory cukier był bowiem tańszy w krajach słabiej rozwijających się. W Unii Europejskiej wyprodukowany ponad limit cukier musiał być natomiast przeznaczony na eksport. Od października jego nadwyżki będzie można wykorzystać na rynku wewnętrznym.
Polskie słodycze w Arabii Saudyjskiej
Spory potencjał ma również eksport polskich słodyczy do krajów arabskich m.in. Arabii Saudyjskiej. Region ten wciąż jest nie do końca odkryty w tym zakresie. Jednym z najpopularniejszych produktów eksportowanych do Arabii Saudyjskiej jest polska krówka. W tamtym rejonie świata ogromną popularnością cieszą się przede wszystkim wyroby bardzo słodkie. To ważna kwestia z punktu widzenia producentów słodyczy, którzy przymierzając się do eksportu powinni brać pod uwagę również specyfikę danego rynku.
Transport w temperaturze kontrolowanej
Transport morski niektórych słodyczy musi się odbywać w temperaturze kontrolowanej, a więc w specjalnie chłodzonych kontenerach. Dzięki zastosowaniu specjalnych opakowań (izolowane, izotermiczne kontenery zgodnie z konwencją ATP) transportowane towary nie zmieniają swojego składu chemicznego pod wpływem wahań temperatury. Są one również zabezpieczone przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Usługa transportowa w temperaturze kontrolowanej realizowana jest przy zachowaniu szczególnych procedur bezpieczeństwa. Przesyłki tego rodzaju są więc monitorowane na każdym etapie podróży.
Bezpieczeństwo i higiena w transporcie słodyczy
Transport w temperaturze kontrolowanej jest oczywiście znacznie droższy niż transport standardowy, ale w przypadku niektórych rodzajów słodyczy jest niestety konieczny. Kontenery, w których transportowane są słodycze i inne produkty spożywcze muszą być idealnie czyste oraz pozbawione zapachów. Tylko to gwarantuje bowiem zachowanie najwyższej jakości produktów również po ich dotarciu do celu. Kontenery chłodnicze są gwarancją zachowania nieprzerwanych warunków schłodzenia oraz przestrzegania najwyższych standardów bezpieczeństwa i higieny. Transport tego rodzaju przebiega każdorazowo z zachowaniem zasad systemu HACCP (z ang. Hazard Analysis and Critical ControlPoints). To bardzo surowy system samokontroli, który ma na celu zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa produktów żywnościowych.
Międzynarodowe przepisy
Warto wiedzieć, że międzynarodowe przepisy dotyczące wspominanego transportu w temperaturze kontrolowanej (ATP – Konwencja o międzynarodowych przewozach szybko psujących się artykułów żywnościowych i o specjalnych środkach transportu przeznaczonych do tych przewozów) został przyjęte przez wiele państw jako akty prawne dla nich właściwe. Dlatego też środki transportu wykorzystywane do przewozu w temperaturze kontrolowanej powinny spełniać wszystkie wymagania znajdujące się w konwencji. Jest to szczegółowo kontrolowane przez odpowiednie organy.