Kawa jest drugim po ropie naftowej najważniejszym towarem eksportowym na świecie. Dla wielu krajów stanowi podstawę obrotu handlowego. Uprawiana jest ona w południowych szerokościach geograficznych, ale spożywana przede wszystkim w szerokościach północnych. Jak więc wygląda w praktyce jej transport?
Transport morski kawy
Ziarna kawy są na ogół pakowane w worki z juty lub sizalu. Zapewniają one bowiem swobodny dopływ powietrza. Średnio jeden worek z kawą waży 60 kg. Transport odbywa się przede wszystkim przy wykorzystani statków. Kawa przewożona jest w kontenerach standardowych lub wentylowanych – kawowych. Te drugie posiadają na całej długości ścian, a także w podłodze i suficie specjalne otwory wentylacyjne. Takie kontenery muszą znajdować się pod pokładem statku. Na pokładzie przewozi się jedynie kontenery tradycyjne. Dla kawy najlepsze są warunki temperaturowe w zakresie od 0 do 20 stopni Celsjusza.
Co ciekawe, mimo dobry globalizacji i rozwoju handlu, wciąż zdecydowana większość towarów, nie tylko kawa, transportowana jest statkami. Okazuje się, że aż 81% światowego handlu przemieszcza się drogą morską. Transport morski na duże odległości jest bezkonkurencyjny w przypadku wielu ładunków, także kawy. Ziarna kawy przewożone są w workach jutowych, które trafiają często na palety. Transport drogą morską jest czasochłonny, to jego podstawowa wada. Z tego powodu tak duże znaczenie mają odpowiednie warunki przewozu towaru.
Transport do Afryki i Meksyku – w jaki sposób się odbywa?
Polscy eksporterzy szukają coraz to nowych rynków zbytu. Coraz chętniej współpracują z krajami afrykańskimi czy Meksykiem. Jak to wygląda w praktyce? W jaki sposób transportowane są w tamtych kierunkach towary?
Współpraca gospodarcza Meksyku i Polski jest coraz lepsza. Wynegocjowane przez Komisję Europejską w połowie tego roku porozumienie ma zacieśnić relacje handlowe między krajami UE a Meksykiem jeszcze bardziej. To doskonała wiadomość dla wielu firm, przede wszystkim tych, które do Meksyku eksportują produkty rolno-spożywcze. Transport w tym kierunku odbywa się oczywiście przede wszystkim drogą morską, gdyż jest to rozwiązanie najbardziej opłacalne finansowo.
Również i do Afryki towar wysyłany jest przede wszystkim statkami. Eksperci są zdania, że kraje afrykańskie są dla polskich eksporterów bardzo perspektywiczne. Kluczem do sukcesu jest budowanie na tamtejszym rynku rozpoznawalności. Eksport do Afryki również odbywa się drogą morską. To najbezpieczniejsza i zarazem najtańsza forma transportu. W ten sposób przewozić można duże ilości towarów, także wielkogabarytowych. Dla towarów, które szybko się nie psują nie ma obecnie lepszej formy transportu.
Transport morski kawy do Afryki i Meksyku
Transport morski jest zdecydowanie najtańszą formą transportu, gdy pod uwagę bierze się duże odległości. Tak jest przy eksporcie kawy do Afryki czy Meksyku. Zazwyczaj udział kosztowy przewozu morskiego w stosunku do całościowej wartości produktów nie przekracza 10%. Spore znaczenie ma przy tym odległość, na jaką transportowane są towary. Nie da się jednak ukryć, że transport morski nie ma żadnej sensownej alternatywy.
Jak wygląda transport kawy do Afryki czy Meksyku? Oczywiście odbywa się on drogą morską. W ten sposób przewożone są towary bezpiecznie i sprawnie, niezależnie od ich wielkości. Spedycja morska ma wiele zalet. Przede wszystkim towar często przewożony jest w specjalnych kontenerach. Dzięki temu można mieć pewność, że w czasie podróży nie ulegnie on zniszczeniu. Poza tym nikt nie ma do niego wglądu.