Dostęp do rynku egipskiego jest uwarunkowany zapisami Umowy Stowarzyszeniowej UE, która została podpisana w roku 2001. Jej celem było ustanowienie obszaru wolnego handlu między stronami umowy. Na jej mocy wszystkie towary egipskie o charakterze przesyłowym uzyskały bezcłowy dostęp do rynku europejskiego, a produkty europejskie, w tym polskie uzyskują stopniowy dostęp do rynku egipskiego. W efekcie końcowym ma nastąpić całkowita eliminacja taryf celnych i innych ograniczeń już w roku 2019. Obecnie import towarowy do Egiptu podlega opodatkowaniu w wysokości od 5 do 25%.
Współpraca Polski i Egiptu
W 2016 roku wymiana handlowa między Polską i Egiptem zamknęła się w kwocie 492 mln dolarów, z czego aż 320 mln dolarów stanowił eksport z Polski do Egiptu. Wartości te systematycznie rosną. Egipt to trzeci po Maroku i Algierii odbiorca polskich towarów w Afryce Północnej. W tym kierunku eksportuje się przede wszystkim środki transportu (19% eksportu), urządzenia mechaniczne i elektryczne (16% eksportu), produkty pochodzenia roślinnego (13% eksportu), wyroby z metali nieszlachetnych (12% eksportu), produkty przemysłu chemicznego (11% eksportu), papier i tekturę (7% eksportu) oraz produkty pochodzenia zwierzęcego (6% eksportu). Coraz większą popularnością w Egipcie cieszy się również polska karma dla zwierząt.
Najpopularniejsze produkty eksportowane z Polski do Egiptu
Egipt jest niezmiennie kierunkiem bardzo perspektywicznym dla polskich eksporterów. Dużym zainteresowaniem cieszą się w Egipcie przede wszystkim produkty pochodzenia roślinnego oraz maszyny. W 2016 roku wartość eksportu artykułów pochodzenia roślinnego wyniosła 93 mln dolarów, a maszyn i urządzeń mechanicznych niemal 67 mln dolarów. Już w roku 2019 eksport wszystkich towarów do Egiptu ma być bezcłowy, co przełoży się na obniżenie kosztów ponoszonych przez eksporterów. Tymczasem gospodarka Egiptu cechuje się rosnącym popytem na surowce wielu branż.
Współpraca z firmą spedycyjną
W przypadku eksportowania towarów na tak duże odległości, warto rozpocząć współpracę z doświadczoną firmą spedycyjną. Eksport produktów do Egiptu realizowany jest przede wszystkim drogą lotniczą i morską. Bez względu na rodzaj wybranego transportu, bardzo ważną rolę odgrywa odpowiednio przygotowana dokumentacja. Warto wiedzieć, że nie ogranicza się ona jedynie do dokumentów handlowych. Są to niejednokrotnie dokumenty specjalistyczne np. certyfikaty pochodzenia, w których uzyskaniu pomaga spedytor. Egipt jest krajem w większości muzułmańskim, a więc w przypadku eksportu niektórych towarów konieczne jest spełnienie dodatkowych wymogów.
Zalety transportu morskiego
Transport morski jest najbardziej ekonomiczna formą transportu międzykontynentalnego. Może mieć formę transportu całokontenerowego lub drobnicowego. Niekiedy, w przypadku przewozu niektórych produktów spożywczych, wykorzystywane są również kontenery typu chłodnie (zapewniają one niższą temperaturę). Eksporter płaci tylko za wynajęte kontenery, a nie za cały statek. Całością organizacji zajmuje się wynajęta firma spedycyjna. Do jej obowiązków należy przetransportowanie towaru z punktu A do punktu B (miejsca docelowego).