Polskę i Kamerun łączą tylko dwie umowy dwustronne. Są to Umowa o współpracy kulturalnej z roku 1963, która nie weszła w życie oraz Umowa o współpracy gospodarczej i technicznej z tego samego roku. Kamerun jest jednak czołowym partnerem handlowym Unii Europejskiej w Afryce Środkowej w eksporcie i imporcie. W roku 2009 UE i Kamerun podpisały tymczasową umowę o zniesieniu barier handlowych na 1/2 eksportu unijnego w ciągu najbliższych 10 lat i 80% w ciągu lat 15. W roku 2010 podpisana została także dobrowolna umowa partnerska – Voluntary Partnership Agreement.
Produkty eksportowane do Kamerunu
W roku 2014 wartość polskiego eksportu do Kamerunu wyniosła nieco ponad 15,4 mln euro. To wzrost o niemal 4 mln euro w porównaniu do roku 2013. W tym czasie zaobserwowano wzrost eksportu do Kamerunu opon pneumatycznych i odzieży używanej. W roku 2014 stanowiła ona aż 1/3 wartości całego polskiego eksportu do Kamerunu. W tym roku w tamtym kierunku eksportowało 86 przedsiębiorców z Polski. Kamerun pozostaje jednak kierunkiem perspektywicznym dla polskich eksporterów, a przede wszystkim dla producentów cukru, miodu, melasy, sacharozy, nawozów, opon i dętek kauczukowych, produktów naftowych oraz koksu pakowego.
Bariery wejścia
Aby móc eksportować towar do Kamerunu należy zarejestrować się w rejestrze „Trade and Chattel Loan Register”, otrzymać kartę handlowca Trader Card i zarejestrować się w rejestrze eksportera. Rejestracja w rejestrze Trade and Chattel Loan Register odbywa się przy tym w sądzie pierwszej instancji w miejscu przebywania. Trzeba przy tym dostarczyć sporo dokumentów. Dodatkowo wymagana jest też karta handlowca Professional Trader Card wystawiana przez Ministerstwo Handlu w Yaounde.
Kamerun to kraj, który stosuje taryfy zewnętrzne organizacji ECOWAS. To w praktyce cztery stawki taryf celnych – 0, 5, 10 i 20% od wartości CIF. Oprócz tego obowiązuje 18,7% podatku VAT od wartości towaru CIF i cło. Akcyza w wysokości 25% dotyczy alkoholu i papierosów.
Jak eksportować do Kamerunu ?
Eksport produktów do Kamerunu odbywa się przede wszystkim drogą morską oraz lotniczą. Transport morski zajmuje więcej czasu, ale jest tańszy niż lotniczy. W ten sposób przewozi się towary, w przypadku których czas nie ma dużego znaczenia. Przed rozpoczęciem eksportu do Kamerunu warto nawiązać współpracę z doświadczoną firmą spedycyjną. Pozwala to na znaczne zmniejszenie ryzyka pojawienia się błędów w czasie transportu towaru na tak duże odległości, co bywa w praktyce bardzo kosztowne.
Współpraca z doświadczoną firmą spedycyjną to także spora oszczędność czasu. To bowiem spedytor bierze na siebie dużą część obowiązków, które związane są z realizacją transportu nawet na duże odległości.