Reunion od roku 1946 jest departamentem zamorskim Francji położonym w archipelagu Maskarenów. Leży na wyspie o tej samej nazwie oraz niewielkich skrawkach lądu rozsianych na Oceanie Indyjskim, około 800 km od Madagaskaru. Powierzchnia tego rejonu to niemal 2500 metrów kwadratowych.
Le Port
Głównym portem na wyspie jest Le Port. Znajduje się on w północno-zachodniej jej części i jest połączony z wszystkimi ważnymi punktami drogą asfaltową. Został wybudowany w latach 80. XIX wieku, kiedy to stolica wyspy Saint-Denis okazała się niewystarczająco bezpieczna. Le Port obsługuje statki o różnej wielkości.
Wymiana handlowa z Polską
Polska od wielu lat prowadzi wymianę handlową również z niewielkimi i bardzo oddalonymi od kraju wyspami i departamentami takimi jak Reunion. Kilka lat temu departament zamorski Francji podbiły m.in. produkowane w Wielkopolsce autobusy firmy Solaris. Polska w tamten region eksportuje przede wszystkim sprzęt transportowy różnego rodzaju, chemikalia oraz żywność o dłuższym terminie ważności.
Zasady handlu z Reunion
Jako, że Reunion jest departamentem zamorskim Francji wyspa zaliczana jest do terytorium Unii Europejskiej. Dlatego też dostęp do tego rynku jest regulowany przez takie same przepisy jak w przypadku handlu wewnątrz wspólnotowego. Przykładowo produkty pochodzenia zwierzęcego eksportowane do Reunion muszą pochodzić z zakładów zatwierdzonych przez Inspekcję Weterynaryjną do umieszczenia swoich wyrobów na rynku UE i spełniać określone normy. Podczas transportu morskiego nie trzeba natomiast posiadać świadectwa zdrowia dla produktów spożywczych.
Transport morski do Reunion
W handlu z Reunion wykorzystywany jest przede wszystkim transport morski. W przypadku tak dużych odległości w grę wchodzi bowiem jedynie przewóz drogą powietrzną lub morską. Jednak rozwiązaniem bardziej praktycznym i opłacalnym z ekonomicznego punktu widzenia jest transport morski. W zależności od wielkości towarów są to drobnicowe przesyłki morskie ( LCL – Less than Container Lord) lub przesyłki pełnokontenerowe (FCL – Full-Container Load). W przypadku transportu produktów spożywczych wykorzystuje się specjalistyczne kontenery chłodnicze. Dzisiaj nic nie stoi na przeszkodzie, aby statki z towarem docierały nawet do najbardziej odległych miejsc na kuli ziemskiej.