Polska jest znaczącym producentem mebli drewnianych. Tylko w roku 2017 wyprodukowała meble o wartości około 10,1 mld euro. Posiada niemal 10% udziału w produkcji mebli w Unii Europejskiej, co pozwoliło na uzyskanie trzeciej pozycji pod tym względem. W latach 2013-2017 eksport mebli wzrósł o 43,5 %, osiągając poziom aż 11,4 mld euro. Obecnie Polska jest czwartym, największym na świecie eksporterem mebli (udział na poziomie 5,4%). Zdaniem ekspertów wkrótce wartość produkcji sprzedanej producentów polskich mebli przekroczy 50 mld zł.
Dodatkowo warto zauważyć, że zapotrzebowanie na meble drewniane na świecie nie maleje, a wręcz przeciwnie. Głównym motorem wzrostu produkcji mebli jest od kilku lat znaczny wzrost ich konsumpcji w Stanach Zjednoczonych. Tylko w roku 2017 USA nabyły meble o wartości niemal 60 mld euro. To udział w rynku na poziomie 28,8%.
Eksport do Stanów Zjednoczonych
Stany Zjednoczone są zresztą od dobrych kilku lat jednym z ważniejszych rynków eksportowych Polski. Pod tym względem zajmują 8 miejsce. Wartość wysyłanych tam towarów to ponad 26 mld zł. To także rynek wciąż bardzo perspektywiczny dla polskich eksporterów, także tych zajmujących się meblami drewnianymi. Zdecydowana większość towarów do USA wysyłana jest drogą morską.
Transport morski do USA zajmuje od 3 do nawet 6 tygodni. Sporo zależy od tego, do którego miejsca w Stanach Zjednoczonych zmierza dany ładunek oraz czy realizacja wysyłki odbywa się z portów Gdynia / Gdańsk, czy może z portów Hamburg / Bremerhaven. W przypadku dostawy do drzwi, musimy do czasu transportu morskiego dodać kilka dni. Przy eksporcie mebli drewnianych czas nie ma aż tak dużego znaczenia jak w przypadku eksportu produktów spożywczych z określonym terminem ważności. Tymczasem transport drogą morską jest dużo tańszy niż lotniczy, dlatego cieszy się nieustannie ogromną popularnością. Zdecydować się tutaj można na transport pełnokontenerowy lub drobnicowy polegający na konsolidacji ładunków. To drugie rozwiązanie dotyczy na ogół przewozu elementów nieco mniejszych, gdy w kontenerze mieszczą się towary różnych producentów.
Producenci mebli drewnianych
Producenci mebli drewnianych, którzy zdecydowali się eksportować swoje wyroby do Stanów Zjednoczonych, powinni rozważyć nawiązanie współpracy z doświadczoną firmą spedycyjną. Bez znajomości lokalnego rynku i realiów tam panujących, trudno jest bowiem podbić USA, a tym bardziej kilka czy kilkanaście stanów. To rynek perspektywiczny, ale trudny i dość specyficzny. Tymczasem w przypadku współpracy z profesjonalnym spedytorem, oszczędzić można sobie wielu nerwów. To firma spedycyjna zajmuje się bowiem wszelkiego typu formalnościami związanymi z procesem transportu towaru. Przedsiębiorca może w tym czasie skupić się w 100% na swojej pracy.
Spedytorzy zajmą się aranżacją transport od drzwi do portu lub od drzwi do drzwi. Dodatkowo dzięki rozbudowanej sieci agentów zlokalizowanych na całym świecie, w tym w USA – spedytor ma możliwość zapewnić kompleksową obsługę wraz z odprawą celną importową w destynacji. To nieocenione, gdy wysyła się towary na duże odległości, a tak niewątpliwie jest w przypadku eksportu drewnianych mebli z Polski do Stanów Zjednoczonych.