Zjednoczone Emiraty Arabskie od wielu lat są dla Polski atrakcyjnym partnerem handlowym. Obecnie ZEA są trzecim pod względem wielkości obrotów handlowych partnerem naszego kraju na Bliskim Wschodzie. W ten rejon eksportuje się przede wszystkim urządzenia mechaniczne i maszyny, w tym sprzęt dla telefonii.
Transport lotniczy najpopularniejszy…
Jednym z popularniejszych sposobów dostarczania maszyn i urządzeń mechanicznych do Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest transport lotniczy. W ZEA transport ten jest bowiem dobrze rozwinięty. Znajdują się tam aż 43 lotniska, z których 12 jest w stanie przyjmować największe maszyny w transporcie międzykontynentalnym. Jednym z bardziej znanych lotnisk jest Jebel Ali ukończone w roku 2010. Jest ono dodatkowo połączone z linią kolejową oraz rozbudowywanym wciąż potem morskim. Wokół miejsc tego typu tworzone są ponadto specjalne strefy ekonomiczne, które stają się stopniowo głównym miejscem importu i eksportu z całego regionu.
Jak transportować maszyny?
Transport maszyn bywa problematyczny z uwagi na ich spore wymiary. W ich przypadku możliwości wysyłki są w zasadzie dwie. Zwykłym samolotem transportować można maszyny do wysokości 1,6m, a fachowcami wyższy sprzęt. Jednak te drugie samoloty kursują znacznie rzadziej, a poza tym są też droższe. Wycena transportu lotniczego odbywa się najczęściej na podstawie wagi transportowanych towarów. Jeśli więc produkty są ciężkie to sumaryczne koszty transportu niestety nie należą do najniższych. W przypadku jeśli ładunek jest duży pod względem objętościowym, ale jednocześnie lekki to stosuje się zazwyczaj inną metodę obliczania. Wówczas waga rzeczywista ustalana jest na podstawie ustalonego wcześniej schematu.
Kernet ATA
Coraz częściej na transport lotniczy decydują się firmy, które wysyłają swój towar na różnego rodzaju imprezy targowe. W przypadku tego typu wysyłek obowiązują jednak nieco inne procedury niż normalnie. W takiej sytuacji potrzebny jest bowiem tzw. karnet ATA. Jest to międzynarodowy dokument celny pozwalający na odprawę celną towarów, które wwożone są do kraju tymczasowo na przykład w celach wystawienniczych. Wydawanie takich karnetów jest regulowane przez Konwencję o Tymczasowej Odprawie Celnej. Jednak warto wiedzieć, że taki towar musi później z powrotem wrócić do Polski.
Niezbędne dokumenty
W przypadku transportu lotniczego, podobnie jak w każdej innej formie wwożenia towarów do ZEA, trzeba przedstawić kilka dokumentów. Są to m.in. faktura handlowa, oświadczenie odnośnie importowanych towarów, świadectwo pochodzenia, list przewozowy, a także zamówienie dostawy (do Departamentu Celnego z określeniem przewoźnika i odbiorcy ładunku). W przypadku importu towarów w celach reeksportu, a więc np. towarów wystawienniczych należy też wpłacić zaliczkę bądź gwarancję bankową dla cła przewidywanego do zapłaty. Maszyny wwiezione do ZEA można też pozostawić w magazynie z uprawnieniami składu celnego przy jednoczesnym zawieszeniu opłaty cła do momentu ich wywozu czy użytkowania. Maksymalny czas przechowywania towarów w magazynie to 365 dni.