W latach 2013-2017 eksport środków czystości i szeroko rozumianej chemii gospodarczej z Polski wzrósł o ponad 29% i osiągnął wartość 1,3 mld euro. Jesteśmy dziesiątym na świecie eksporterem chemii gospodarczej z udziałem na poziomie 2,7%.
Kierunki eksportu
Wciąż głównymi kierunkami eksportu polskich środków czystości są przede wszystkim kraje UE (Niemcy, Francja, Wielka Brytania i Węgry), ale coraz bardziej perspektywiczny pod tym względem jest rynki azjatycki czy południowoamerykański. Największy udział (aż 52%) w strukturze polskiego eksportu chemii gospodarczej w roku 2017 miały organiczne środki powierzchniowo czynne i produkty do prania. Na drugim miejscu (11,5%) znalazły się mydła i produkty toaletowe, a na trzecim (9,6%) preparaty powierzchniowo czynne do mycia skóry w płynie i mydle.
Środki czystości – perspektywiczny kierunek
Ameryka Południowa to rejon bardzo perspektywiczny dla polskich eksporterów środków czystości z uwagi na wielkość czy ilość mieszkańców. Jednak dla wielu osób eksport w tym kierunku jest dość skomplikowany. Rzeczywiście lokalny rynek i mechanizmy nim rządzące różnią się od tych europejskich. Powodem jest bariera językowa oraz regulacje prawne. Nie należy się mimo to zniechęcać. Ameryka Południowa to dla polskich eksporterów doskonały kierunek współpracy. Tym bardziej, że zachęcają do tego eksperci. Są oni zdania, że dobra koniunktura w Unii Europejskiej nie będzie trwać wiecznie i warto szukać nowych rynków zbytu.
Droga morska
Eksport do Ameryki Południowej z oczywistych względów odbywa się przede wszystkim drogą morską. To mimo upływu lat wciąż najbardziej ekonomiczna forma transportu towaru na duże odległości. Pod tym względem spedycja morska znacznie przebija lotniczą. Oczywiście mowa w tym przypadku o produktach, dla których czas przewozu nie ma kluczowego znaczenia. Z tego rozwiązania chętnie korzystają więc eksporterzy środków czystości.
Obecnie transport morski stanowi istotny procent międzynarodowego transportu towarowego. Fracht morski jest tani, ale jednocześnie jest jedną z dłuższych form transportu na duże odległości. Warto w tym przypadku wspomnieć, że nie ma tutaj w zasadzie żadnych ograniczeń w zakresie wielkości ładunku. Do wyboru jest transport morski drobnicowy i kontenerowy. Transport morski kontenerów do Ameryki Południowej odbywa się z udziałem specjalnych statków, które są w stanie zabrać jednocześnie nawet kilkanaście tysięcy kontenerów. To tzw. kontenerowce.
Nowy kierunek eksportu
Decydując się na eksport produktów w kierunki bardziej egzotyczne, także do Ameryki Południowej, warto nawiązać współpracę z doświadczoną firmą spedycyjną. Dotyczy to przede wszystkim tych eksporterów, którzy nie mają w tym zakresie obycia i dla których eksport środków czystości w tym kierunku jest czymś nowym.