Zjednoczone Emiraty Arabskie to obecnie największy partner handlowy Polski na obszarze krajów skupionych w ramach Rady Współpracy Państw Zatoki. ZEA to zresztą bardzo atrakcyjny partner, zwłaszcza w zakresie eksportu towarowego. Nie istnieją bowiem żadne bariery finansowe czy administracyjne ograniczające dostęp do tego rynku. Tradycje handlowe są bogate, a infrastruktura nowoczesna i rozbudowana. Handel ułatwiają także strefy wolnocłowe takie jak port Jebel Ali znajdujący się na północno-zachodnim wybrzeżu ZEA.
Jak zacząć eksport do Jebel Ali?
Strefa wolnocłowa Jebel Ali to spełnienie marzeń dla wielu eksporterów. Miejscowość ta znajduje się około 35 km na południowy-wschód od Dubaju i obejmuje teren niemal 100 km2. Port można wykorzystywać jako bazę produkcyjną lub dystrybucyjną bez konieczności płacenia opłat przywozowych. Nie trzeba również posiadać statusu partnera lokalnych firm. Należy jedynie się zarejestrować wypełniają specjalny formularz, który przesłać można nawet faksem. Wstępna decyzja wydawana jest zwykle już po kilku dniach. Całość formalności zamykana jest średnio w zaledwie 2 miesiące.
Co warto eksportować w tym kierunku?
Potencjał polskiego eksportu do Zjednoczonych Emiratów Arabskich wciąż rośnie. W strukturze handlu zachodzą pozytywne zmiany.Na pierwszej pozycji wciąż są urządzenia mechaniczne i elektryczne. Duże zapotrzebowanie jest jednak również na towary spożywcze, tytoń i alkohol, a takża materiały i wyroby włókiennicze. Istotną grupą towarów eksportowanych do ZEA od wielu lat są także drewno oraz wyroby z niego wykonywane, w tym przede wszystkim meble. Jebel Ali to kierunek, który wykazuje duży potencjał w tym zakresie.
Najpopularniejsze formy transportu
Co ciekawe, Zjednoczone Emiraty Arabskie nie posiadają zbyt mocno rozwiniętego transportu kolejowego. Bardzo dobrze rozbudowana jest natomiast sieć dróg szybkiego ruchu i autostrad, a także transport lotniczy. Na terenie kraju obecnie funkcjonuje 12 dużych lotnisk, które obsługują loty międzynarodowe. Planowana jest zresztą rozbudowa portu lotniczego Al Maktoum Internetional w Jebel Ali, które ma należeć do największych na świecie, zarówno pod względem liczby obsługiwanych pasażerów, jak i towarów obrotowych. Lotnisko to jest ponadto połączone linią kolejową z położonym niedaleko nowoczesnym portem morskim o wysokiej zdolności przeładunkowej. Już dzisiaj Jebel Ali to 7 największy terminal kontenerowy na całym świecie. Wciąż dużą popularnością cieszy się także transport morski. W tym przypadku eksport trwa około 30 dni.
Współpraca handlowa z Polską
Do tej pory Polska oraz ZEA zawarły 5 umów dwustronnych o charakterze gospodarczy m.in. umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, umowę o współpracy w komunikacji lotniczej oraz umowę o współpracy gospodarczej. Porozumienia te stanowią podstawę rozwoju handlu i dalszych inwestycji między tymi dwoma krajami. Tworzą one sprzyjające warunki do współpracy kapitałowej oraz napływu kapitału z ZEA do Polski. Oba państwa są także członkiem układu GATT 94/WTO, który reguluje zasady handlu międzynarodowego.