Wymiana handlowa między Polską, a Izraelem wciąż nie jest duża. Łączne obroty nie przekraczają kilkuset milionów złotych rocznie, a import i eksport osiąga zbliżone do siebie wartości. Realizując od lat wysyłki w tym kierunku zdajemy sobie jednak sprawę, że polski eksport notuje nieprzerwanie tendencję wzrostową. W ostatnich latach osiągnął on dynamikę niemal 128% wzrostu. Konkurencyjność polskiej oferty jest bowiem coraz silniejsza. Duże znaczenie dla dalszego rozwoju współpracy polsko-izraelskiej ma program m.in. współpracy badawczo-rozwojowej.
Polskie towary eksportowe
Kluczowym polskim towarem eksportowym jest przede wszystkim mięso, co związane jest z przywróceniem w 2014 roku w Polsce uboju rytualnego. Izraelczycy cenią sobie w tym przypadku wysoką jakość i atrakcyjną cenę. Ponadto Polska eksportuje do Izraela przetwory spożywcze, napoje, tytoń, maszyny mechaniczne, zwierzęta, produkty zwierzęce, pojazdy, produkty przemysłu chemicznego oraz wyroby metalowe i metale nieszlachetne.
Co warto eksportować do Izraela?
Z doświadczenia wiemy także jakie produkty mają potencjał eksportowy w tym kierunku. Są to głównie produkty spożywcze – mięso wołowe, mrożone warzywa i owoce, napoje i słodycze. Poza tym w najbliższym czasie prawdopodobnie wzrośnie eksport urządzeń elektrycznych i mechanicznych oraz mebli. Ta grupa produktów może znaleźć wielu odbiorców na rynku izraelskim. Rozwijającym się segmentem rynku jest także ekologiczna żywność. Potencjał mają również metale i wyroby z nich, przede wszystkim cynk i srebro. Izrael posiada bowiem dość ubogie zasoby surowców własnych. Zaobserwować można też rosnące zainteresowanie zakupem drewna i produktów przemysłu papierniczego.
Wolny handel
Izrael należy do państw stowarzyszonych z Unią Europejską. Oznacza to, że między Polską i Izraelem obowiązują zasady wolnego handlu. Jedyne ograniczenia stosowane są w przypadku wybranych artykułów rolno-spożywczych (cła lub kontyngenty). Ponadto istnieje zakaz importowania na tamtejszy rynek owoców, warzyw, cieląt i mięsa wołowego z krajów, gdzie odnotowano w ostatnim czasie przypadki BSE.
Wymogi eksportowe
Nasi klienci wielokrotnie przekonali się już, że nietypowym ograniczeniem dostępu do izraelskiego rynku jest wymóg koszerności. Wprawdzie brak certyfikatu nie jest równoznaczny z całkowitym zakazem eksportu, ale nakłada pewne ograniczenia dotyczące dystrybucji tego typu produktów do sieci sklepów niekoszernych. Co ciekawe, wielu izraelskich importerów pomaga w uzyskaniu certyfikatów koszerności ponosząc niejednokrotnie ich koszty. Towary, które trafiają na rynek izraelski powinny także posiadać certyfikat zgodności z obowiązującymi tam normami. Odpowiedzialna jest za nie państwowa instytucja „The Standards Institution of Israel”. Z kolei świadectwa fitosanitarne są wystawiane przez Ministerstwo Zdrowia na wniosek importera.
Polscy obywatele mają możliwość zakładania w Izraelu działalności gospodarczej na normalnie obowiązujących zasadach. Dokumenty składa się w języku hebrajskim w odpowiednim urzędzie. Jednak zdecydowana większość firm wchodzi na rynek poprzez lokalnych dystrybutorów i agentów.