Eksport morski z Polski do Iranu stanowi strategiczny obszar wymiany handlowej, łącząc dwie odległe krainy o bogatych tradycjach kulturowych i historycznych.  Dobrze rozwinięta sieć portowa w Iranie oraz korzystne relacje handlowe pomiędzy tym krajem a Polską stwarzają doskonałe warunki do prowadzenia eksportu morskiego.

 

Najważniejsze porty morskie Iranu

  1. Port w Bandar Abbas: Leżący nad Zatoką Perską, jest największym portem morskim w Iranie. Obsługuje różnorodne ładunki, od kontenerów po towary masowe, będąc kluczowym punktem handlowym w regionie.
  2. Port w Bandar Anzali: Znajdujący się na wybrzeżu Morza Kaspijskiego, specjalizuje się w obsłudze towarów masowych, ropy naftowej i produktów chemicznych.
  3. Port w Chabahar: Położony na wschodnim wybrzeżu, jest portem rozwijającym się, odgrywającym coraz większą rolę w handlu zagranicznym. Specjalizuje się w obsłudze kontenerów, ładunków masowych i produktów rolno-spożywczych.

Najczęściej eksportowane towary

 

Ważnym czynnikiem wpływającym na rozwój handlu morskiego pomiędzy Polską a Iranem są również eksportowane towary. Polska jest jednym z głównych dostawców żywności dla Iranu. Polskie produkty rolno-spożywcze, takie jak mleko, mięso, owoce, warzywa, ale również ziarna zbóż czy nasiona oleiste, cieszą się dużą popularnością w Iranie ze względu na ich wysoką jakość i konkurencyjne ceny. Ponadto, polski sektor budowlany, przemysł metalurgiczny, chemiczny i maszynowy, również ma udział w eksportowaniu towarów do Iranu.

 

Sytuacja Gospodarcza Iranu

Iran, będący jednym z największych krajów w Bliskim Wschodzie, charakteryzuje się zróżnicowaną gospodarką, opartą na zasobach naturalnych, zwłaszcza ropy naftowej i gazu. Pomimo potencjału ekonomicznego, kraj ten boryka się z wyzwaniami związanymi z międzynarodowymi sankcjami oraz fluktuacjami cen surowców na rynkach światowych.

Dlaczego Iran importuje polskie towary

Polskie towary zdobywają uznanie na irańskim rynku dzięki swojej wysokiej jakości, konkurencyjnym cenom i różnorodności oferty. Polska marka jest kojarzona z solidnością, co przekłada się na zaufanie irańskich konsumentów i przedsiębiorstw. Różnorodność produktów polskich odpowiada na zróżnicowane potrzeby rynku irańskiego, umożliwiając dostarczanie różnorodnych towarów.

Wsparcie na każdym etapie eksportu

Stawiamy na rozwój polskich eksporterów, dlatego z zapałem i pełnym zaangażowaniem bierzemy udział w przygotowaniach do eksportu poza granice UE. Z chęcią odpowiadamy na wszystkie pytania zarówno na etapie ofertowania jak i późniejszej realizacji wysyłki. Jesteśmy po to, by rozwiać wszelkie wątpliwości i sprawić, by to co nowe i nie zawsze zrozumiałe przebiegło bezproblemowo.

W Speedwayu polegamy na sobie nawzajem, dbamy także o dobre relacje z naszymi partnerami, to sprawia, że zawsze jesteśmy w stanie wypracować rozwiązanie dopasowane do potrzeb załadowcy jak i odbiorcy.

Jeżeli przygotowujesz się do eksportu do Iranu chętnie udzielimy wsparcia i poprowadzimy Cię podczas pierwszych oraz kolejnych wysyłek morskich.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji pod nr telefonu +48 533 850 780 lub adresem mailowym sales@sfspoland.com