Rynek egipski jest dla polskich eksporterów kierunkiem bardzo perspektywicznym. Gospodarka Egiptu wyróżnia się bowiem dużym popytem na produkty wielu branż, w tym na meble i elementy wyposażenia hoteli.

Eksport do Egiptu najlepiej zaplanować w oparciu o drogę morską. Realizując wysyłkę swojego towaru w tym kierunku mamy do wyboru kilka portów morskich.
Głównymi portami Egiptu są:

  • Alexandria, która znajduje się na zachodnim skraju delty Nilu, pomiędzy Morzem Śródziemnym, a Jeziorem Marjuta
  • Damietta, czyli jeden z największych terminali kontenerowych w Egipcie
  • Port Said, który położony na jednym z krańców kanału Sueskiego

 

Jakie informacje potrzebne są do wyceny eksportu do Egiptu?

Aby ułatwić pierwsze kroki w eksporcie do Egiptu, poniżej prezentujemy jakie informacje potrzebne są do szybkiego przygotowania oferty na transport morski do jednego z powyżej wymienionych portów.
– w przypadku transportu drobnicowego konieczne jest wskazanie detali towaru, czyli wymiarów oraz wagi każdej palety lub skrzyń (długość x szerokość x wysokość)
– w przypadku przesyłek kontenerowych najlepiej wskazać ilości i rodzaj kontenera
– bardzo ważna jest również nazwa towaru, warto podać również HS code czyli kod taryfy celnej produktu
– warunki dostawy wg Incoterms czyli międzynarodowe reguły handlowe, to one jasno określają podział kosztów jak i ryzyka pomiędzy sprzedającego oraz kupującego
– port przeznaczenia lub dokładne miejsce dostawy jeśli transport realizowany jest na warunkach DAP
– miejsce załadunku oraz miejsce ewentualnej odprawy celnej

Procedura ACID – o tym warto pamiętać podczas eksportu do Egiptu

W Egipcie funkcjonuje system informujący o przybyciu towaru do kraju czyli Advanced Cargo Information System (ACI). Ma on na celu weryfikacje odbiorców oraz importowanych ładunków – ma to ułatwić zwolnienie towarów po przybyciu do kraju.

Importerzy towarów są zobowiązani do rejestrowania danych swojej firmy, eksportera oraz przesyłki jeszcze przed przybyciem towaru do portu docelowego. Po wprowadzeniu danych przez importera, system generuje numer ACID. Numer ten musi zostać wpisany we wszystkich dokumentach przewozowych tj. w fakturze handlowej, liście przewozowym, konosamencie itp.

Więcej szczegółów na ten temat zawarliśmy w naszym artykule ACID – niezbędna rejestracja przy wysyłce towarów do Egiptu

Wsparcie na każdym etapie eksportu

Stawiamy na rozwój polskich eksporterów, dlatego z zapałem i pełnym zaangażowaniem bierzemy udział w przygotowaniach do eksportu poza granice UE. Z chęcią odpowiadamy na wszystkie pytania zarówno na etapie ofertowania jak i późniejszej realizacji wysyłki. Jesteśmy po to, by rozwiać wszelkie wątpliwości i sprawić, by to co nowe i nie zawsze zrozumiałe przebiegło bezproblemowo.

W Speedwayu polegamy na sobie nawzajem, dbamy także o dobre relacje z naszymi partnerami, to sprawia, że zawsze jesteśmy w stanie wypracować rozwiązanie dopasowane do potrzeb załadowcy jak i odbiorcy.

Jeżeli przygotowujesz się do eksportu do Egiptu chętnie udzielimy wsparcia i poprowadzimy Cię podczas pierwszych oraz kolejnych wysyłek morskich.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji pod nr telefonu +48 533 850 780 lub adresem mailowym sales@sfspoland.com[/vc_column_text]

[/vc_column][/vc_row]