Zjednoczone Emiraty Arabskie, jedno z najbogatszych państw Azji Zachodniej, zachwycają swoją dynamicznie rozwijającą się gospodarką. ZEA to bogaty kraj ze strategiczną lokalizacją geograficzną na Bliskim Wschodzie. To przyciąga zagraniczne inwestycje, a tym samym generuje zapotrzebowanie na importowane towary. Polska jest atrakcyjnym partnerem handlowym dla ZEA ze względu na konkurencyjność swoich produktów oraz wysoką jakość oferowanych usług. Z uwagi na to eksport do Dubaju i innych miast tego kraju jest coraz atrakcyjniejszą opcją dla wielu polskich przedsiębiorstw.

Towary eksportowane do Zjednoczonych Emiratów Arabskich

W ramach wymiany handlowej ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi Polska odnotowuje przewagę w eksporcie, przesyłając na Bliski Wschód różnorodne produkty. Wartościowe towary, takie jak złoto, elektronika, rafinowana ropa naftowa, diamenty i samochody, stanowią główne kategorie eksportu. Polski eksport do Dubaju obejmuję zarówno produkty elektrotechniczne, jak i spożywcze. Przeważającą część stanowią urządzenia mechaniczne i elektryczne, a także narzędzia. Eksportowane są również drewniane meble, części do mebli, produkty spożywcze, tytoń, wyroby chemiczne, pojazdy i jachty. Ta różnorodność świadczy o elastyczności i adaptacyjności polskiego eksportu.

Jednym z najważniejszych czynników przyciągających eksporterów z Polski do ZEA jest rozwinięta sieć logistyczna i usługi spedycyjne. To sprawia, że ​​eksporterzy mają łatwiejszy dostęp do portów i mogą korzystać z profesjonalnej pomocy w zakresie organizacji transportu, cła i dokumentacji.

Transport do ZEA – morski czy lotniczy?

Jeśli chodzi o transport towarów do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, przedsiębiorcy mają do wyboru transport morski i lotniczy. Obydwie metody mają swoje zalety, a wybór zależy m.in. od rodzaju ładunków i priorytetów związanych z czasem dostawy.

Obecnie transport kontenerowy drogą morską cieszy się większą popularnością, przede wszystkim ze względu na konkurencyjne ceny w porównaniu do wysyłki towarów drogą powietrzną. Jest szczególnie korzystny, gdy istotne są niższe koszty przesyłki dużych ilości towarów, a czas dostawy nie jest najważniejszym czynnikiem.

Porty odgrywają kluczową rolę w tej logistycznej układance. Jebel Ali w Dubaju wyróżnia się jako najważniejszy port eksportowy, będący jednocześnie największym sztucznym portem na świecie

Inne porty, takie jak Mina Rashid i Port Khalifa, także pełnią istotną funkcję w handlu międzynarodowym.

Wsparcie na każdym etapie eksportu

Stawiamy na rozwój polskich eksporterów, dlatego z zapałem i pełnym zaangażowaniem bierzemy udział w przygotowaniach do eksportu poza granice UE. Z chęcią odpowiadamy na wszystkie pytania – zarówno na etapie przygotowywania oferty, jak i późniejszej realizacji wysyłki. Jesteśmy po to, by rozwiać wszelkie wątpliwości i sprawić, by to, co nowe i nie zawsze zrozumiałe przebiegło bezproblemowo.

W Speedwayu polegamy na sobie nawzajem, dbamy także o dobre relacje z partnerami biznesowymi. Dzięki temu zawsze jesteśmy w stanie wypracować rozwiązanie dopasowane do potrzeb załadowcy oraz odbiorcy.

Jeżeli przygotowujesz się do eksportu do Dubaju, chętnie udzielimy Ci wsparcia i poprowadzimy przez pierwszą oraz kolejne wysyłki. Jesteśmy do Twojej dyspozycji pod nr telefonu +48 533 850 780 lub adresem mailowym sales@sfspoland.com.

Poszukiwania coraz to nowych rynków zbytu są dość uciążliwe dla każdego przedsiębiorcy – wymaga to nie tylko rozeznania w lokalnych przepisach (w tym przepisach podatkowo-celnych) ale również znajomości lokalnej konkurencji i możliwości wejścia z własnym produktem na dany rynek. Jednym z kierunków eksportu, który niesłusznie jest wciąż niedoceniany przez polskich przedsiębiorców, a który jest bardzo otwarty na wszelkie produkty z Polski jest Dubaj. Co powinniśmy wiedzieć o tym kierunku i dlaczego warto właśnie tam eksportować?

Zagraniczni inwestorzy i import?

Już na samym początku trzeba wspomnieć o tym, że niemal wszystkie kraje arabskie nastawione są na zagranicznych inwestorów i importowane produkty – począwszy od Arabii Saudyjskiej, przez Katar, a skończywszy właśnie na Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Ten ostatni kierunek eksportowy jest aktywnie wspierany również przez polski rząd.

Mały, ale konkurencyjny rynek

Zjednoczone Emiraty Arabskie to stosunkowo mały, ale konkurencyjny rynek, na którym nie wszystkie pola są jeszcze zagospodarowane. Jednocześnie jest to rynek, który docenia jakość polskich produktów – potwierdzają to jednoznaczne wyniki polskich firm, które już zdecydowały się na eksport właśnie do Dubaju.

Rozwój rynku ZEA?

Najbliższe lata zapowiadają dalszy aktywny wzrost roli Dubaju w regionie – chociażby przyznane Expo 2020 może się do tego wyraźnie przyczynić wpływając na jeszcze większe zapotrzebowanie na produkty i usługi – także te importowane do ZEA. Jest to również znakomita okazja do wkroczenia na tutejszy rynek z inwestycjami, które mogą opiewać na setki tysięcy dolarów!

Eksport do Dubaju – jak?

Najlepszym i zarazem najtańszym sposobem eksportu do Dubaju jest eksport drogą morską. Wbrew pozorom wszystkie formalności są dzisiaj ograniczane do minimum i znalezienie odpowiedniego przewoźnika, nawet na jedną, standardową paletę, nie jest obecnie żadnym problemem. Standardowo eksport drogą morską z polskich portów wynosi około 30 dni. Jeżeli czas odgrywa znaczącą rolę – istnieje również możliwość wysyłki z innych europejskich portów, co w niektórych przypadkach pozwoli szybciej dostarczyć towar do odbiorcy.

Podsumowując, jeżeli poszukujemy nowych rynków zbytu i nie straszne nam otworzenie się na zupełnie odmienna kulturę społeczną to warto pomyśleć o eksporcie właśnie do Dubaju!