Eksport jest jednym z kluczowych czynników rozwoju gospodarczego kraju. Polska, jako strategicznie położone państwo, posiada dogodne warunki do rozwoju handlu morskiego. Jednym z interesujących rynków zbytu dla polskich towarów jest Algieria, która cieszy się wysokim zapotrzebowaniem na różnorodne artykuły.
Algiers – główny port Algierii
W przypadku eksportu morskiego z Polski do Algierii, znaczenie ma przede wszystkim port w Algiers. Jest on strategicznie usytuowany na wybrzeżu Morza Śródziemnego i stanowią ważne węzły komunikacyjne dla transportu morskiego. Dzięki doskonałej infrastrukturze portowej oraz rozbudowanemu terminalowi kontenerowemu, port ten jest w stanie obsłużyć duże ilości towarów.
Towary eksportowane do Algierii
Najczęściej eksportowanymi towarami z Polski do Algierii są artykuły spożywcze, ponieważ polskie towary spożywcze cieszą się renomą ze względu na wysokie standardy jakościowe oraz konkurencyjne ceny. Kolejnym ważnym segmentem eksportu jest produkcja maszyn i urządzeń, w tym ciężki sprzęt budowlany, aparatura medyczna oraz elementy elektroniczne. Szczególnie polskie sprzęty rolnicze zyskały popularność na algierskim rynku, ze względu na rozwijający się sektor rolno-spożywczy w Algierii.
Sytuacja gospodarcza Algierii
Obecnie, sytuacja gospodarcza w Algierii charakteryzuje się różnorodnymi czynnikami. Algieria jest jednym z największych producentów ropy naftowej w Afryce, co w znaczny sposób wpływa na jej gospodarkę. Niemniej jednak, kraj ten staje przed wieloma wyzwaniami, takimi jak niskie ceny ropy na światowych rynkach, które ograniczają przychody budżetowe. Jednakże, Algieria posiada zróżnicowane rynki oraz dynamicznie rozwijający się sektor budownictwa, energetyki odnawialnej i rolnictwa, co otwiera drzwi dla importu z różnych sektorów gospodarki, w tym z Polski. Właśnie z tego powodu Algieria importuje polskie towary. Produkty pochodzące z Polski cieszą się renomą ze względu na ich jakość oraz konkurencyjne ceny. Branża spożywcza Algierii docenia wysoką jakość polskich produktów, a sektor budowlany i energetyczny korzysta z polskiego sprzętu i technologii. Ponadto, stosunkowo bliska odległość między Polską a Algierią sprawia, że koszty transportu są relatywnie niskie, co dodatkowo przyciąga algierskich importerów do współpracy z Polską.
Wsparcie na każdym etapie eksportu
Stawiamy na rozwój polskich eksporterów, dlatego z zapałem i pełnym zaangażowaniem bierzemy udział w przygotowaniach do eksportu poza granice UE. Z chęcią odpowiadamy na wszystkie pytania zarówno na etapie ofertowania jak i późniejszej realizacji wysyłki. Jesteśmy po to, by rozwiać wszelkie wątpliwości i sprawić, by to co nowe i nie zawsze zrozumiałe przebiegło bezproblemowo. W Speedwayu polegamy na sobie nawzajem, dbamy także o dobre relacje z naszymi partnerami, to sprawia, że zawsze jesteśmy w stanie wypracować rozwiązanie dopasowane do potrzeb załadowcy jak i odbiorcy. Jeżeli przygotowujesz się do eksportu do Algierii chętnie udzielimy wsparcia i poprowadzimy Cię podczas pierwszych oraz kolejnych wysyłek morskich. Jesteśmy do Twojej dyspozycji pod nr telefonu +48 533 850 780 lub adresem mailowym sales@sfspoland.com Algieria jest w chwili obecnej jednym z najbardziej perspektywicznych rynków dla polskich firm. To dla Polski trzeci pod względem wielkości partner handlowy wśród krajów arabskich (po Arabii Saudyjskiej i ZEA) oraz drugi w Afryce (po RPA).
Współpraca Polski i Algierii
W 2015 roku w Warszawie podpisane zostało nawet porozumienie pomiędzy Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych PAIiIZ oraz jej algierskim odpowiednikiem A.N.D.I. – Państwową Agencją Rozwoju Inwestycji w zakresie współpracy mającej na celu poprawienie działań inwestycyjnych, w tym tworzenie pozytywnego klimatu do rozwoju kontaktów pomiędzy środowiskami biznesowymi w Algierii i w Polsce. Z doświadczenia wiemy jednak, że pomimo wzrostu obrotów handlowych na przestrzeni ostatniego dziesięciolecia, polscy przedsiębiorcy wciąż dość nieufnie podchodzą do rynku algierskiego. Firmy wolą interesy w tamtym rejonie prowadzić z udziałem pośredników unikając tym samym bezpośredniego kontaktu z partnerami algierskimi. Algieria wydaje się bowiem kierunkiem dość ryzykownym i odległym pod względem kulturowym oraz geograficznym. Dominuje więc współpraca typu import-eksport, projekty inwestycyjne czy infrastrukturalne są na dalszym planie.
Co eksportować do Algierii?
Od lat z powodzeniem eksportujemy do Algierii przede wszystkim produkty żywnościowe. Poza tym są to także produkty mineralne (koks), środki transportu, produkty pochodzenia roślinnego (głównie pszenica) oraz urządzenia elektryczne i mechaniczne. Kilkuprocentowy udział w polskim eksporcie do Algierii mają również produkty przemysłu chemicznego oraz artykuły spożywcze – cukier, czekolada i przetwory zbożowe.
Produkty o największym potencjale eksportowym
Realizując wysyłki w tym kierunku zdajemy sobie sprawę jakie produkty mają największy potencjał eksportowy. Są to przede wszystkim produkty rolno-spożywcze – drób, wołowina, przetwory mleczne oraz warzywa i owoce. Dużą popularnością cieszy się też sektor ICT, energetyczny oraz technologiczny. Wśród perspektywicznych obszarów współpracy wymienia się także przemysł budowlany, motoryzacyjny oraz hutniczy czy elektrotechniczny. Polska ma wiele do zaoferowania również w branży farmaceutycznej, przemyśle stoczniowym i informatycznym.
Umowa pomiędzy UE, a Algierią
Algieria jest jedną ze stron Umowy Stowarzyszeniowej UE-Algieria z roku 2005. Reguluje ona zasady wymiany handlowej pomiędzy krajami Unii Europejskiej, w tym Polską oraz Algierią. Określone są w niej zasady i harmonogram obniżania cła i innych opłat w obustronnym handlu, aż do ich zniesienia w roku 2020. W 2008 roku rząd Algierii wprowadził jednak program dotyczący weryfikacji jakości towarów importowanych, który ma na calu ograniczenie eksportu produktów kiepskiej jakości. W chwili obecnej w celu eksportu produktów, które podlegają przepisom do Algierii wymagana jest dokumentacja potwierdzająca ich zgodność (Certyfikat Jakości), który wydawany jest przez uprawnioną jednostkę ds. certyfikacji i kontroli. Certyfikat jest gwarancją, że dany towar spełnia wymogi dotyczące bezpieczeństwa.
Początki nie zawsze są łatwe, ale warto
Nasi klienci wielokrotnie przekonali się, że początki eksportu do Algierii nie zawsze są łatwe. Niejednokrotnie etap negocjacji ulega znacznemu wydłużeniu. Z doświadczenia wiemy, że w przypadku wysyłek do Algierii często występuje akredytywa, która zawiera m.in. informacje dotyczące wymagań transportowych. Możemy znaleźć w niej takie informacje jak; termin do kiedy kontener musi się znaleźć w porcie przeznaczenia, ile maksymalnie lat może mieć statek na którym odbywa się fracht czy jaki dokładnie powinien być port docelowy. Ponieważ nasi klienci bardzo często realizują wysyłki na tym kierunku, oferujemy szereg alternatywnych rozwiązań, które pozwalają zyskać na czasie lub zrealizować fracht na armatorze jaki jest pożądany przez odbiorcę.