Polskę i Brazylię łączą nie tylko umowy podpisane z Unią Europejską, do której Polska należy, ale i bezpośrednie umowy bilateralne między tymi dwoma krajami. Są to m.in. Porozumienie w sprawie transportu morskiego z roku 1976, Umowa handlowa z roku 1993, Umowa między PAIiIŻ a Agencją Promocji Eksportu i Inwestycji APEX o współpracy we wzajemnej promocji gospodarczej z roku 2008 czy Umowa o współpracy naukowo-technicznej z roku 1996. Ponadto w roku 2009 podpisana została Deklaracja Ministerstwa Rozwoju, Przemysłu i Handlu Zagranicznego Brazylii i Ministerstwa Gospodarki Polski o wzajemnej współpracy.
Port Santos
W eksporcie morskim do Brazylii ogromną rolę odgrywa port Santos znajdujący się w mieście o tej samej nazwie. Wybudowany jest w miejscu, które umożliwia stosunkowo łatwą przeprawę przez góry Sera do Mar. To od 2006 roku nieprzerwanie najbardziej ruchliwy port kontenerowy w całej Ameryce Łacińskiej, a przy tym bardzo nowoczesny. Posiada dostęp do autostrad i dróg kolejowych. Jego terminale są przystosowane zarówno do przyjmowania towarów płynnych, jak i stałych.
Współpraca Polski i Brazylii
Biorąc pod uwagę wysokość obrotów Brazylia jest największym partnerem handlowym Polski w Ameryce Łacińskiej. Jest też największym odbiorcą polskiego eksportu w całym regionie. W roku 2014 odnotowano kolejny wzrost obrotów handlowych między oboma krajami w stosunku do roku 2013. Dwustronne obroty handlowe osiągnęły wówczas wartość 1,689 mld dolarów, co było najwyższym poziomem w historii stosunków handlowych z Brazylią. Polski eksport wyniósł w roku 2014 531,4 mln dolarów.
Jakie produkty eksportujemy do Brazylii ?
Polska coraz częściej eksportuje do Brazylii towary wysokoprzetworzone. Są to nawozy, szyny, elektrody węglowe, mleko w proszku, serwatka, kazeina oraz artykuły z tworzyw sztucznych. Rośnie również udział maszyn i urządzeń mechanicznych czy elektrycznych. Polska jest krajem konkurencyjnym, co sprawia, że perspektywy dla eksporterów są bardzo dobre. Na rynku brazylijskim eksperci przewidują duży popyt na chemikalia, sprzęt elektroniczny, produkty farmaceutyczne, pulpę celulozową, papier, żelazo, stal, maszyny przemysłowe czy wspomniane już wyżej artykuły z tworzyw sztucznych. Polskie produkty są cenione z uwagi na wysoką jakość wykonania, a jednocześnie atrakcyjną cenę.
Eksport tworzyw sztucznych
Tylko w latach 2012-2016 eksport polskich tworzyw sztucznych wzrósł o ponad 35% z 6,1 mld euro do 8,3 mld euro. Obecnie Polska jest 18. największym na świecie eksporterem tworzyw sztucznych. Jej udziały w światowym ekspoercie wynoszą 1,7%. Głównym kierunkiem eksportu są oczywiście kraje UE – Niemcy, Francja, Czechy czy Włochy. Jednak sporo artykułów z tworzyw sztucznych eksportowanych jest również drogą morską m.in. do Brazylii do portu Santos. Nie zapowiada się w tej kwestii również na zmiany. W końcu od ponad 65 lat zapotrzebowanie na tworzywa sztuczne cały czas rośnie. Ich produkcja wzrosła z 1,5 mln ton w roku 1950 do 322 mln ton w roku 2015. Od roku 1989 każdego roku produkuje się więcej tworzyw sztucznych niż stali. To doskonała informacja dla eksporterów z Polski.