Polskie produkty cieszą się coraz większą popularnością w Pakistanie. Spore zainteresowanie jest przede wszystkim technologiami stosowanymi w przetwórstwie rolno-spożywczym oraz urządzeniami elektromagnetycznymi. Są one na ogół transportowane drogą lotniczą lub morską.
Oznaczenie CE
Produkowane w Polsce i przeznaczone na eksport urządzenia elektromagnetyczne powinny posiadać oznaczenie CE. Z języka francuskiego oznacza to Conformité Européenne, a więc zgodny z dyrektywami europejskimi. W UE znak ten funkcjonuje od roku 1992 i oznaczone muszą nim być niemal wszystkie urządzenia elektromagnetyczne. Co ciekawe, nie istnieje żaden urząd odpowiedzialny za przyznawanie znaku CE. Muszą o to zadbać sami eksporterzy i producenci składając deklarację zgodności. Dowody jakie powinny w tym celu przedstawić są określone w procedurze oceny zgodności odpowiednich dyrektyw.
Kompatybilność
Każde urządzenie elektromagnetyczne ze znakiem CE musi być kompatybilne elektromagnetycznie. Oznacza to, że nie może ono zakłócać pracy innych urządzeń tego typu. Nie powinny być również podatne na zakłócenia ze strony innych sprzętów. Urządzenia zgodne z EMC powinny więc generować pole elektromagnetyczne, które nie przekracza pewnych wartości, tak by inne urządzenia i sieci mogły bez problemu funkcjonować.
Transport morski urządzeń elektroenergetycznych
W przypadku transportu drogą morską do Pakistanu najczęściej wykorzystywane są kontenery (FCL – Full-Container Load). To jedno z najbardziej ekonomicznych rozwiązań w kwestii przewożenia towarów na mniejsze i większe objętości, zwłaszcza podczas transportowania ładunków o dużej objętości, wadze i ilości. Towary umieszczane w kontenerach np. urządzenia elektromagnetyczne są dobrze chronione przed działaniem czynników zewnętrznych oraz przed zniszczeniem na skutek działań mechanicznych. Poza tym obejmuje się je również ubezpieczeniem.
Czas transportu morskiego
Transport morski wiąże się jedynie z dość długim czasem oczekiwania na dotarcie przesyłki. Na ogół towar dociera do celu po kilkudziesięciu dniach. Jednak z drugiej strony cena jest znacznie niższa niż w przypadku innego rodzaju przewozu. Dlatego też spedycja morska do Pakistanu cieszy się niesłabnącą popularnością. Największy port morski znajduje się w miejscowości Karaczi. Mniejsze porty zlokalizowane są w Gwador, Keti Banda oraz Qasim.
Transport lotniczy urządzeń elektroenergetycznych
Urządzenia elektromagnetyczne są transportowane do Pakistanu również drogą lotniczą. Przepisy celne obowiązujące w Pakistanie nie odbiegają od ogólnie przyjętych norm. W tym przypadku przewóz produktów trwa o wiele szybciej niż w przypadku transportu morskiego. Najczęściej towar dociera do miejsca docelowego w ciągu tygodnia. Całość ułatwia fakt, że w Pakistanie działa aż około 140 lotnisk. Do najważniejszych, o zasięgu międzynarodowym należą lotniska w Karaczi, Peszawar, Lahaur oraz w Islamabadzie.
W przypadku transportu lotniczego stawka uzależniona jest od wagi oraz gabarytów przesyłki. Nad przewozem towarów neutralnych i niebezpiecznych czuwa IATA, a więc Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych. IATA każdego roku wydaje specjalną księgę z zaleceniami odnośnie transportu powietrznego.