Polska jest związana z Nową Zelandią kilkoma istotnymi umowami gospodarczymi. W 2005 roku została podpisana umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, a w roku 2008 umowa w ramach programu Zwiedzaj i Pracuj. Poza tym Polskę jako członka Unii Europejskiej z Nową Zelandią łączy Deklaracja o Stosunkach i Współpracy z roku 2007 oraz podpisana w roku 2006 ramowa umowa PARC – Partnership Agreement on Relations and Cooperation.
Polskie produkty eksportowane do Nowej Zelandii
Jak dotąd Polska eksportuje do Nowej Zelandii przede wszystkim produkty dla przemysłu. W 2015 roku wymiana handlowa osiągnęła wynik 122 mln dolarów, co oznaczało wzrost o 2% w stosunku do roku 2014. Wzrosła wartość również samego eksportu z Polski do Nowej Zelandii, który w roku 2015 osiągnął poziom 72 mln dolarów. W porównaniu do roku poprzedniego był to wzrost o około 3 mln dolarów. Polska w dużej mierze eksportuje w tym kierunku wyroby elektromaszynowe, których wartość w roku 2015 wyniosła 48,5 mln dolarów. Udział tej grupy produktów w całkowitym polskim eksporcie wynosi aż 65%, z czego większość stanowi eksport kotłów, maszyn i urządzeń mechanicznych.
Na kolejnych miejscach znajdują się wyroby przemysłu chemicznego, których wartość w roku 2015 osiągnęła poziom 9,7 mln dolarów oraz artykuły rolno-spożywcze o wartości 4,8 mln dolarów (wzrost o 32% w stosunku do roku 2014). Coraz większą grupę produktów eksportowanych z Polski do Nowej Zelandii stanowią również narzędzia ogrodnicze.
Branże perspektywiczne w eksporcie do Nowej Zelandii
Biorąc pod uwagę charakter i potrzeby lokalnego rynku jest wiele branż bardzo perspektywicznych w zakresie eksportu do Nowej Zelandii. Zalicza się do nich produkty z sektora przetwórstwa spożywczego, szeroko rozumiane produkty dla przemysłu, wyroby przemysłu stoczniowego, produkty dla rolnictwa i leśnictwa. Do tej ostatniej grupy zalicza się przede wszystkim narzędzia ogrodnicze różnego rodzaju, w tym te służące do nawadniania.
Eksport narzędzi ogrodniczych
Eksport narzędzi ogrodniczych do Nowej Zelandii odbywa się przede wszystkim drogą morską. To najlepsze rozwiązanie z uwagi na ogromną odległość dzielącą ten kraj od Polski. Jest to bowiem aż 18 tysięcy kilometrów w linii prostej. Niska cena to w tym przypadku nie jedyna zaleta. Statki z uwagi na swoją specyfikę są w stanie przewozić jednocześnie bardzo duże ilości towaru.
Ograniczenia w eksporcie do Nowej Zelandii
Rząd Nowej Zelandii nie stawia przy tym żadnych ograniczeń produktom importowanym, za wyjątkiem roślin i zwierząt. Do kraju nie można jedynie wwozić materiałów wybuchowych, pestycydów czy substancji radioaktywnych. Większość towarów eksportowanych do Nowej Zelandii nie jest też objęta cłem. Tak jest m.in. w przypadku wspomnianych już narzędzi ogrodniczych. Nowozelandzcy sprzedawcy coraz częściej w ostatnim czasie rezygnują z usług pośredników handlowych i decydują się na współpracę z samym eksporterem.