Polskę i Kuwejt łączy kilka dwustronnych umów gospodarczych. Są to Umowa o współpracy gospodarczej i technicznej z roku 1975, Umowa ws. popierania i ochrony inwestycji z roku 1990 oraz Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodów i majątku z roku 1996. Ponadto w roku 2004 Krajowa Izba Gospodarcza i Kuwejcka Izba Handlu i Przemysłu podpisały porozumienie o współpracy.
Eksport z UE do Kuwejtu
Unia Europejska jest zresztą ważnym partnerem handlowym Kuwejtu. Bazę stosunków stanowi w tym przypadku Porozumienie o Współpracy między UE a GCC z roku 1988. Unia Europejska cały czas zabiega o uproszczenie kuwejckich procedur w handlu zagranicznym. Zmieniające się cały czas przepisy utrudniają bowiem eksport do tego kraju.
Przepisy, na które warto zwrócić uwagę
Na mocy artykułu 23 Kuwejckiego Kodeksu Handlowego strony, które nie są obywatelami Kuwejtu nie mogą bez kuwejckiego partnera przeprowadzać żadnych przedsięwzięć biznesowych na terenie tego kraju. Dodatkowo udział partnera z Kuwejtu musi wynosić co najmniej 51%. W Kuwejcie działa jednak specjalna strefa ekonomiczna i strefa wolnego handlu – Kuwait Free Trade Zone. Obecnie działają w niej przede wszystkim firmy kuwejckie, ale w przyszłości może się to zmienić. Od roku 2013 podmioty zagraniczne mogą wnioskować o wydanie licencji do operowania w tej strefie.
Stawki celne
Zewnętrzna stawka celna dla większości towarów importowanych do Kuwejtu wynosi 5%. Wyjątkiem są tylko produkty spożywcze, leki oraz niektóre produkty medyczne. Są one wolne od cła. W przypadku wyrobów tytoniowych cło wynosi 10%. Import alkoholu oraz innych produktów, które są niezgodne z zasadami szaria (wyroby z wieprzowiny czy dziczyzny) jest zakazany. Produkty mięsne eksportowane do Kuwejtu powinny posiadać certyfikat uboju zgodnie z zasadami prawa islamskiego halal.
Polskie towary eksportowane do Kuwejtu
Eksport polskich towarów do Kuwejtu jest coraz wyższy. W roku 2014 wyniósł 68,7 mln dolarów. Dużą popularnością na tamtejszym rynku cieszą się polskie kosmetyki, biżuteria, odzież, wyroby skórzane, leki, meble, aparatura medyczna i jachty. Dobre perspektywy mają również producenci słodyczy, przekąsek słonych, soków, drobiu, mrożonek i wołowiny (o ile spełnia ona warunki uboju halal). Ciekawą pozycją na liście produktów eksportowanych z Polski do Kuwejtu stanowi też pellet spożywczy, który transportuje się w tym kierunku głównie drogą morską.
Zalety transportu morskiego
Transport morski ma wiele zalet. Dlatego wciąż cieszy się ogromną popularnością wśród eksporterów. Wykorzystuje się go w dużej mierze do transportu towarów o dużych gabarytach i przy znacznych odległościach. Jest bowiem o wiele tańszy niż np. transport lotniczy. Przewóz drogą morską uważa się cały czas za najbardziej ekonomiczną formę transportu międzykontynentalnego. Ma on formę transportu drobnicowego bądź całokontenerowego, w zależności od potrzeb. Eksporter za każdym razem płaci tylko za wynajęte kontenery, a nie za cały statek. Wszystkim zajmuje się wynajęta firma spedycyjna, która odpowiada za dostarczenie towaru we wskazane miejsce.
Wymagane dokumenty
Do przewozu towarów drogą morską z Polski do Kuwejtu konieczne jest przygotowanie kilku podstawowych dokumentów – oryginalnej faktury handlowej, kompletnej listy załadunkowej, świadectwa pochodzenia towaru (zalegalizowanego przez ambasadę Kuwejtu i certyfikowanego przez izbę handlową), listu przewozowego oraz dokumentu załadunkowego. Czasem konieczne są również dokumenty dodatkowe np. wspomniany już certyfikat halal (przy eksporcie produktów mięsnych) czy świadectwo zdrowia (w przypadku eksportu zwierząt).